Grafická verzia

ZPH 2014: Famózna bilancia Slovenska, celkovo je šieste!

17.3.2014

Slovensko získalo na XI. zimných paralympijských hrách v Soči celkovo sedem cenných kovov.

S bilanciou tri zlaté, dve strieborné a dve bronzové medaily mu v poradí krajín patrí konečná šiesta priečka. Najúspešnejšími paralympionikmi sa so ziskom 80 pódiových umiestnení stali domáci Rusi.

Všetky slovenské úspechy vybojovali zrakovo postihnutí lyžiari. Najúspešnejšou sa v tomto meradle stala Henrieta Farkašová, ktorá triumfovala v zjazde aj obrovskom slalome, medailovú zbierku skompletizovala na svahu ziskom bronzu v slalome.

Dvomi medailami zo Soči sa môže pochváliť v rovnakom športe aj type postihnutia Jakub Krako. Tú najcennejšiu vybojoval v zjazde, v pretekoch obrovského slalomu vystúpil následne na strieborný stupienok. Trojicu úspešných slovenských paralympionikov uzatvára Miroslav Haraus, ktorý sa v zjazde umiestnil za zlatým Krakom.

Slovenská výprava klesla v celkovom poradí krajín o dve priečky nižšie oproti Vancouveru, kde pred štyrmi rokmi získala dovedna 11 medailí (6-2-3).

Najúspešnejšou krajinou ZPH 2014 bolo domáce Rusko s 30 zlatými, 28 striebornými a 22 bronzovými kovmi. Medailu si vybojovali športovci z devätnástich krajín.

Zdroj: TASR,  16.3.2014