Grafická verzia

Magnetom 33. ročníka Dudinskej 50-tky duel Tóth - Tallent

19.3.2014

Reprezentanti z 23 krajín sa predstavia v sobotu 22. marca 2014 v Dudinciach na 33. ročníku Dudinskej päťdesiatky, ktorá je súčasťou chodeckých mítingov pod patronátom Európskej atletickej asociácie a C-kategórie chodeckého seriálu IAAF Race Walking Challenge 2014.Dudinská päťdesiatka sa zásluhou organizátorov zaradila medzi významné európske a svetové chodecké podujatia.

"Dlhoročným organizátorom z Dudiniec patrí naša veľká vďaka za to, že tento významný atletický míting na území Slovenska naďalej existuje, že ich preteky sú v mnohých smeroch veľmi dobrou reklamou Slovenska, Dudiniec, celého regiónu i celej slovenskej atletiky," zdôraznil bývalý slovenský chodecký reprezentant a súčasný predseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Kúpeľné mesto sa do povedomia chodcov z celého sveta dostalo najmä pre spoľahlivú organizáciu, veľmi vhodný jarný termín, prijateľné počasie a kvalitne pripravenú trať.

"Každý rok niekto z účastníkov dokáže dosiahnuť čas, ktorý ide z Dudiniec do sveta. Preto sem veľmi radi chodia špičkoví pretekári, medailisti z olympijských hier, z majstrovstiev sveta i Európy, pravidelní účastníci seriálu Svetového a Európskeho pohára. Dôkazom tohto tvrdenia sú prihlášky z 23 krajín sveta, z ktorých nás milo prekvapil záujem zo šiestich krajín Južnej Ameriky, z Nového Zélandu a Austrálie, ale najviac u nás zarezonovala účasť veľmi silnej skupiny čínskych pretekárov. Predovšetkým Číňanky by mali v súťaži žien na 20 km diktovať tempo. Pretekárky z tejto krajiny by mali v Dudinciach bojovať o prvenstvo v súťaži žien," konštatoval Peter Korčok.

Riaditeľ pretekov Július Nyárjas prezradil, že najbohatšiu štartovnú listinu bude mať hlavná kategória podujatia - súťaž mužov na 50 km. V sobotu o 8.30 h sa na jej štart postaví 51 pretekárov z 22 krajín. Spolu s nimi odštartujú dvaja chodci do 23 rokov, ktorí sa otestujú na 35-kilometrovej trati, deväťdesiat minút po nich sa začnú preteky juniorov, dorastencov a junioriek na 10 km. Popoludňajším magnetom bude súťaž mužov na 20 km, v ktorej si zmerajú sily mnohonásobný medailista z MS a OH Jared Tallent z Austrálie s najlepším slovenským chodcom Matejom Tóthom.

Bude to v podstate repríza ich vzájomného súboja z víkendových pretekov seriálu IAAF Race Walking Challenge 2014 vo švajčiarskom Lugane. Matej Tóth v týchto pretekoch obsadil výborné tretie miesto. Tallent skončil hneď na ním štvrtý. Konkurenciu im pravdepodobne budú robiť Číňania, ktorí sú zo športového hľadiska veľmi nevyspytateľní. V tejto súťaži sa na štart o 14.00 h postavia až šiesti. V súťaži päťdesiatkárov budú domáci priaznivci svojimi hlasivkami pomáhať Dušanovi Majdánovi, ktorý sa bude usilovať o zisk tretieho slovenského majstrovského titulu v tejto disciplíne za sebou. Medzi adeptov na celkové prvenstvo v chôdzi mužov na 50 km budú patriť predovšetkým silní Poliaci, ktorým môžu konkurovať Ekvádorčan Xavier Moreno, Litovčan Tadas Suskevicius či niektorý zo skupiny maďarských chodcov.

Predseda SAZ tiež pripomenul, že v Dudinciach okrem zranenej Márie Czakovej bude štartovať celá slovenská chodecká špička. Míting v Dudinciach je totiž aj medzinárodnými majstrovstvami Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska v chôdzi mužov na 50 km. "Pôvodne to mal byť aj medzinárodný šampionát Litvy v chôdzi mužov, ale tesne pred podujatím to zástupcovia Litvy odvolali a do Dudiniec posielajú iba troch pretekárov," vysvetlil Július Nyárjas dôvod, prečo na plagátoch je oznam aj o šampionáte Litvy.

V pondelok 17. marca bolo jasné, že na 33. ročníku Dudinskej päťdesiatky sa vo všetkých súťažiach od žiakov po veteránov predstaví 237 chodcov a chodkýň z 23 krajín. Plánovaný rozpočet akcie je približne 25-tisíc až 28-tisíc eur, krajiny, ktoré, budú mať v Dudinciach republikové a národné šampionáty, prispejú 500 eurami. Organizátori dostali finančnú podporu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, od Banskobystrického kraja i od vedenia tohto kúpeľného mesta.

Zdroj: SITA, 18.3.2014