Grafická verzia

Okolo Slovenska tentoraz zo Stropkova do Bratislavy

21.3.2014

Etapovými centrami 58. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska budú od 3. do 7. júna Stropkov, Liptovský Hradok, Handlová, Levice a Bratislava. Na pelotón, v ktorom bude maximálne 132 cyklistov z 22 tímov, čaká 722,4 km.

Prvýkrát v histórii organizátori predstavili trasu na slávnostnej prezentácii, ktorá sa uskutočnila v utorok v Bratislave. "Aj do budúcnosti chceme ukázať Slovensko v piatich etapách z východného Slovenska cez Tatry, stred, Považie do Bratislavy,“ povedal generálny riaditeľ pretekov a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Na Okolo Slovenska sa bude opäť bojovať o body do kontinentálneho rebríčka UCI. Rovnako ako vlani sa najvýznamnejšie etapové cyklistické podujatie na Slovensku uskutoční na cestách od východu na západ. Preteky sa začnú 3. júna tímovou časovkou družstiev na 15,4 km v okolí Stropkova. V doterajšej histórii podujatia sa ešte neuskutočnila tímová jazda proti chronometru. "Okruh nie je členitý, ale technický. Robíme to pre divákov, štart i cieľ je v centre Stropkova,“ povedal zostavovateľ trate Stanislav Holec.

Do Stropkova sa Okolo Slovenska vracajú po roku, vlani v tomto meste štartovala 2. etapa a tá tiež ako tento rok viedla do Liptovského Hrádku. Štart i cieľ druhej etapy síce ostali rovnaké, ale trasa sa zmenila. Na 200,6 km trati sú dve horské prémie. Na trati 3. etapy z Liptovského Hrádku do Handlovej (173,8 km) sú štyri klasifikované stúpania vrátane najvyššieho bodu 58. ročníka Čertovice.

"Najmä záver tejto etapy bude veľmi zaujímavý,“ sľubuje Stanislav Holec. V poradí 4. etapa z Handlovej do Levíc bude so 154 km najkratšou s hromadným štartom na 58. ročníku. "Vďaka profilom a ťažkým stúpaniam môže byť náročná. V tomto ročníku sa nedá presne špecifikovať, ktorá etapa bude kráľovská, keďže sa môže rozhodnúť v každej etape,“ doplnil Stanislav Holec. Piata povedie po dunajských rovinách z Levíc do Bratislavy, kde preteky vyvrcholia 7. júna.

Zloženie pelotónu zatiaľ nie je definitívne jasné. Organizátori sa snažia o čo najkvalitnejšie obsadenie a doťahujú menoslov dokopy 22 tímov z Európy a Ázie. Na štarte by mali byť štyri slovenské družstvá - Dukla Trenčín Trek, Epic janom Greenway, CK Banská Bystrica a jeden regionálny výber. "V 132-člennom pelotóne by podľa predbežných prihlášok mali byť v pelotóne cyklisti zo štyroch kontinentov - Európy, Ázie, Ameriky a Oceánie,“ doplnil športový riaditeľ pretekov Ľudovít Lučanič. Afriku bude zastupovať hlavný rozhodca Craig Hawtrey z JAR, ktorého nominovala Medzinárodná cyklistická únia.

Pred záverečnou etapou sa 7. júna uskutoční premiérový ročník podujatia Energia na kolesách - Okolo Slovenska pre všetkých, čo je masové podujatie pre cyklistov každého veku na trase z Gabčíkova do Bratislavy. "V minulosti sme uvažovali o tom, ako spojiť vrcholovú cyklistiku s rekreačnou. Po debatách sme došli k modelu, že by sme sa chceli vyrovnať bežeckým podujatiam ako Devín - Bratislava. Posledných 52 km z Gabčíkova preto môže do Bratislavy k novému Slovenskému národnému divadlu absolvovať každý záujemca. Preteky odštartujú 2,5 hodiny pred príchodom pelotónu do Gabčíkova,“ doplnil Peter Privara.

Program 58. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska:
Utorok 3. júna - 1. etapa: Stropkov - Stropkov (tímová časovka na 15,4 km)
Streda 4. júna - 2. etapa: Stropkov - Liptovský Hrádok (200,6 km)
Štvrtok 5. júna - 3. etapa: Liptovský Hrádok - Handlová (173,8 km)
Piatok 6. júna - 4. etapa: Handlová - Levice (154 km)
Sobota 7. júna - 5. etapa: Levice - Bratislava (178,6 km)

Zdroj: SITA, 20.3.2014