Grafická verzia

Box: Slovensko má novú extraligu, SBF obnovila najvyššiu súťaž

21.3.2014

Slovenská boxerská federácia (SBF) opäť spustila najvyššiu dlhodobú súťaž družstiev.

V extralige mužov budú v jednotlivých tímoch štartovať najvýkonnejší boxeri, ktorým SBF venuje zvýšenú starostlivosť, aby sa utvoril stabilný širší káder reprezentantov Slovenskej republiky. Slávnostné otvorenie extraligy sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu - v sobotu 15. marca v športovej hale v Dubnici nad Váhom.

Hlavnou prioritou obnovenia súťaže po ročnej pauze je propagácia boxu medzi športovým obecenstvom a mládežou ako aj zvýšenie záujmu o celoštátnu boxerskú súťaž. "Box je jedna z najstarších olympijských disciplín, ktorá si aj na Slovensku zaslúži väčšiu pozornosť," vysvetlil prezident Slovenskej boxerskej federácie Marek Števček.

Napriek absencii najvyššej súťaže a optimálnych tréningových podmienok dosahujú slovenskí pästiari pomerne uspokojivé výsledky aj na podujatiach v cudzine. "Pravidelné kvalitné zápasy na úrovni extraligy by mohli ich výkonnosť na zahraničných turnajoch ešte zlepšiť," doplnil dôvody obnovenia najvyššej slovenskej súťaže predseda športovo-technickej a matričnej komisie Slovenskej boxerskej federácie Ján Brandejs, ktorý je zároveň aj generálnym sekretárom SBF.

Slovenská boxerská extraliga mužov pre rok 2014 nebude vyhradená iba pre reprezentantov. Príležitosť na štart dostanú aj iní boxeri s veľkým potenciálom, ktorým môže táto súťaž nielen pridať potrebné skúsenosti, ale tým najlepším aj otvoriť dvere do reprezentácie. "Veríme, že s pribúdajúcimi stretnutiami bude výkonnosť slovenských boxerov priamo úmerne stúpať," poznamenal J. Brandejs.

Úvodný extraligový duel sa uskutočnil 22. februára 2014 vo Vranove nad Topľou, kde domáci oddiel MŠK prehral s boxermi spod Zobora, tímom BCS Nitra 4:12, hoci priebeh duelov medzi povrazmi nenasvedčoval takémuto vysokému výsledku.

Skúsenosti "východniarov" však boli na nižšej úrovni, ale v ringu rivalom z Nitry nič nedarovali. Spomenuté 1. kolo pokračovalo počas víkendu v Dubnici nad Váhom, kde domáci tím privítal borcov z KO Box Clubu Galanta. Zverenci úspešného slovenského profiboxera Tomáša "Kida" Kovácsa, ktorý vedie galantských pästiarov, nenastúpili v kompletnej zostave: na Považí sa po veľmi zaujímavých šiestich dueloch zrodila remíza 8:8.

Doterajšie výsledky slovenskej extraligy družstiev v boxe - 1. kolo:
MŠK Vranov nad Topľou - BCS Nitra 4:12
Dubnica nad Váhom - KO Box Club Galanta 8:8

Program najbližších zápasov v rámci slovenskej extraligy mužov v boxe:
22. marca: MŠK Vranov nad Topľou - Dubnica nad Váhom
5. apríla: KO Box Club Galanta - BCS Nitra
24. mája: Dubnica nad Váhom - BCS Nitra a KO Box Club Galanta - MŠK Vranov nad Topľou

Zdroj: SITA, 20.3.2014