Kuzminovej bravúra v SP: 'Dva triumfy v dvoch dňoch a každý iný'

24.3.2014

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová zvíťazila v sobotňajších stíhacích pretekoch žien na 10 km. Na druhé miesto odsunula dvojnásobná olympijská šampiónka v šprinte Kuzminová domácu pretekárku Toru Bergerovú, tretia skončila Ruska Oľga Viluchinová.

Kuzminová mala pred začiatkom "stíhačky" manko 39,8 s na víťazku štvrtkových rýchlostných pretekov Bielorusku Dariu Domračevovú, ktorá obsadila v sobotu pre šesť nepresných výstrelov piatu pozíciu. Rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová minula v stoji i v polohe ležmo jeden terč a triumfovala s náskokom 41,8 s pred Bergerovou.

V celkovom hodnotení Svetového pohára sa Kuzminová posunula z desiatej na siedmu pozíciu, v rámci poradia stíhacích pretekov postúpila z 13. na 9. miesto.

"Bola som veľmi prekvapená, keď som odrazu figurovala na prvom mieste. Počas poslednej streľby som sa sústredila na terče. Začula som reakciu tribún, keď Daria netrafila. V tej chvíli som vedela, že mám šancu," uviedla po pretekoch Anastasia Kuzminová a dodala: "Som v dobrej forme. Po olympijských hrách som bola chorá, odpočinok mi pomohol."

V sobotňajších pretekoch v nórskej metropole sa predstavili aj ďalšie dve slovenské reprezentantky. Jana Gereková obsadila s tromi nepresnosťami pri streľbe 13. miesto s odstupom 2:08,1 min, Paulína Fialková skončila na 51. priečke (+6:37,2 min).

27. Janka GEREKOVÁ (SR) 117

V nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km zdolala v koncovke Kuzminová aj napriek štyrom chybným výstrelom Slovinku Teju Gregorinovú o 3,8 s a pripísala si piaty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére. Tretia skončila s odstupom 8,3 s Francúzka Marie Dorinová-Habertová.

"Dnes som vôbec nerozmýšľala nad výsledkom. Od týchto posledných pretekov som už prakticky nič neočakávala, ale dopadlo to fantasticky. Štyri strelecké chyby je dosť, ale pochopila som, že keď trafíte všetko na poslednej položke, máte šancu na víťazstvo. To bolo dnes v mojom prípade rozhodujúce. Som veľmi spokojná, že som takto ukončila sezónu. Začiatkom apríla ma čaká už iba bežecký ultramaratón na lyžiach v Grónsku, kde sa vyberiem spoločne s manželom Danielom," povedala Anastasia Kuzminová na tlačovej besede po nedeľňajších pretekoch.

Kuzminová bola v nedeľňajších pretekoch v Osle jediná slovenská reprezentantka, keďže právo účasti v podujatí s hromadným štartom má iba 30 najlepších biatlonistiek vo Svetovom pohári a ďalšej Slovenke Janke Gerekovej patrí v konečnom poradí 31. priečka.

V podaní Kuzminovej je to piaty triumf v pretekoch Svetového pohára a tretí na Holmenkollene v nórskej metropole. Vďaka dvom víťazstvám (stíhacie preteky a hromadný štart) a jednému šiestemu miestu (rýchlostné preteky) a najmä zisku 158 bodov sa však napokon posunula na 6. priečku, čo je pre ňu najlepšie umiestnenie v celosezónnom súčte SP v kariére. Doteraz ním bolo 7. miesto z uplynulej sezóny 2012/13.