Grafická verzia

V Saitame aj Slováci a absencia zlatých zo ZOH

26.3.2014

Slovensko budú od stredy do nedele na majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní v japonskej Saitame reprezentovať Nicole Rajičová a tanečný pár Federica Testová, Lukáš Csölley. Pôvodne mala v ženskej súťaži štartovať Monika Simančíková, ale tá oznámila Slovenskému krasokorčuliarskemu zväzu, že sa nepredstaví v krajine vychádzajúceho slnka. V nominácii ju nahradila 24. žena olympijskej súťaže v Soči Nicole Rajičová.

V súťaži žien by mala mať Rajičová v Saitame 33 súperiek, s ktorými bude vo štvrtok 27. marca bojovať v krátkom programe o 24 miesteniek do finálových voľných jázd. Chýbať bude olympijská víťazka Adelina Sotnikovová, ktorá dala prednosť oddychu a príprave na nasledujúcu sezónu. Chýbať bude aj strieborná zo Soči a obhajkyňa Kim Ju-Na, ktorá ukončila kariéru. Ženská súťaž je preto otvorená, po dvoch rokoch má šancu vrátiť sa na trón Talianka Carolina Kostnerová, ktorá bola na ZOH 2014 bronzová. Jej najväčšími súperkami budú pravdepodobne majsterka Európy 2014 Julia Lipnická, dvojnásobná svetová šampiónka Mao Asadová či Američanka Gracie Goldová.

V súťaži tanečníkov na ľade štartuje 33 párov, slovenská dvojica Testová, Csölley chce potvrdiť nárast formy z posledného obdobia. V Soči neštartovali, keďže boli prvými náhradníkmi. V Saitame chcú preraziť do širšej svetovej špičky a šampionát je pre nich vrcholom sezóny.

Na majstrovstvách sveta sa nezúčastnia v pozícii pretekárov ani Lipnickej zlatí ruskí krajania zo Soči Maxim Traňkov s Tatianou Volosožarovou v súťaži športových dvojíc. Neúčasť už dávnejšie oznámil americký tanečný pár Meryl Davisová, Charlie White, ktorí uprednostnil účinkovanie v americkej televíznej šou. Na šampionáte sa divákom predstaví iba jeden držiteľ zlata zo súťaží párov a jednotlivcov na ZOH 2014 - domáci Juzuru Hanju.

Devätnásťročný Hanju má o súpera menej, keďže štartovať nebude šampión z posledných troch rokov Patrick Chan z Kanady. Domáci miláčik sa môže stať prvým Japoncom od roku 2010, ktorý získal majstrovský titul. Naposledy sa to podarilo Daisukemu Takahašimu. Hanju má vo svojej zbierke z MS zatiaľ len bronz 2012. "Bude na mňa veľký tlak, ten mi však pomáha smerom dopredu a motivuje ma k lepším výkonom," povedal Hanju, ktorého vyzvú predovšetkým dvojnásobný majster Európy Javier Fernandez zo Španielska a krajania Tacuki Mačida a Takahiko Kozuka.

Medzinárodná korčuliarska únia vyčlenila na odmeny v Saitame 710-tisíc dolárov, ktoré dostanú najlepší dvanásti v každej kategórii. Majstri sveta v súťažiach sólistov dostanú 45-tisíc, v párových súťažiach 67 500 dolárov.

Program majstrovstiev sveta 2014 v krasokorčuľovaní v Saitame (časy sú v SEČ):
Streda 26. marca: krátky program športových dvojíc (2.00), krátky program mužov (8.00)
Štvrtok 27. marca: voľné jazdy športových dvojíc (3.30), krátky program žien (7.55)
Piatok 28. marca: krátke tance (2.50), voľné jazdy mužov (9.00)
Sobota 29. marca: voľné tance (4.30), voľné jazdy žien (9.15)
Nedeľa 30. marca: exhibícia (7.00)

Zdroj: SITA, 25.3.2014