Grafická verzia

Proti Fínkam s pevnou obranou a rýchlou hrou v útoku

26.3.2014

Slovenské hádzanárske reprezentantky si dnes o 18.00h SEČ vo Vantaan Energia areene zmerajú sily s domácimi Fínkami v rámci 2.kvalifikačnej skupiny ME 2014. Odveta sa odohrá v sobotu 29. 3. s rovnakým začiatkom v Michalovciach. "Je to len šport, preto nič nemusíme, ale my chceme a aj to dokážeme," zareagoval kouč SR na otázku o nutnosti zisku štyroch bodov z najbližších dvoch kvalifikačných stretnutí.

Hádzanárky Slovenska sa s Fínkami stretnú po vyše pätnástich mesiacoch, predchádzajúca vzájomná konfrontácia sa v Partizánskom v rámci turnaja 1. skupiny I. fázy kvalifikácie MS 2013 skončila v prvý decembrový deň roku 2012 triumfom zvereniek vtedajšieho trénera Petra Sabadku 38:18.

"Ja osobne nemám skúsenosti s fínskou hádzanou. Zistili sme, že ich šesť - sedem hráčok pôsobí vo švédskej lige, ktorá je podľa mňa kvalitnejšia ako slovensko-česká interliga. Aj keď v tamojších kluboch nehrajú prím, nebude to jednoduchý zápas, obzvlášť na súperovej pôde. Rozbor hry Fínok nám ukázal, že spojky majú na viac ako solídnej kvalitatívnej úrovni. Len maximálny výkon nás môže posunúť ďalej," poznamenal Dušan Poloz.

Slovenky v doterajších dvoch vystúpeniach v 2. skupine nazbierali dva body za dôležitú domácu výhru 19:18 nad Islanďankami, predtým prehrali na pôde favorizovaných Francúzok 18:25, a tak im patrí v tabuľke zatiaľ 3. miesto. V stredu večer sa však po polovici kvalifikačných bojov už môžu ocitnúť na pozícii znamenajúcej postup.

"Stredajší súboj nebude ani tak o taktike, ale skôr o chuti dostať zápas do svojich rúk. Ak nastúpime so sebavedomím a ukážeme, že my sme to družstvo, ktoré chce bojovať o postup, tak sa duel bude vyvíjať podľa našich predstáv. Potom sa nemusíme starať o súpera, ale len o našu hru a produkovať to, čo trénujeme. Vyhrá ten, kto bude viac chcieť, čo by nám malo nahrávať, keďže Fínky nemajú šancu postúpiť," uviedol tréner slovenských hádzanárok.

So svojimi zverenkami začal záverečnú prípravu na kvalifikačné súboje s Fínskom v sobotu 22.3.2014  v Bratislave. Realizačný tím mal k dispozícii 18-členný káder, z ktorého na sever kontinentu cestovalo 17 hráčok.

Čierny Peter zostal tentoraz v rukách strednej spojky HC Veselí nad Moravou Martiny Bačíkovej, ktorá si na premiérový štart v ženskej reprezentácii musí počkať zrejme do sobotňajšej odvety v jej rodných Michalovciach.

Nominácia reprezentácie hádzanárok Slovenska na stredajší zápas kvalifikácie ME 2014 proti Fínsku (26. 3. vo Vantaa):

brankárky: Žaneta Tóthová (Stella Saint-Maur/Fr.), Lucia Gubiková (Iuventa Michalovce), Martina Túrociová (HC Zlín/ČR)
pivotky: Andrea Czanik (DJK/MJC Trier/Nem.), Dominika Horňáková, Michaela Kovaličková (obe Iuventa Michalovce)
krídelníčky: Terézia Szöllösiová (Iuventa Michalovce), Lucia Súkenníková, Réka Bíziková (obe HK Slovan Duslo Šaľa), Selma Blažeková (HK Slávia Partizánske)
spojky: Katarína Dubajová (MKS Olimpia-Beskid Nowy Sacz/Poľ.), Martina Školková (Cercle Dijon Bourgogne/Fr.), Petra Beňušková (DHK Baník Most/ČR), Marianna Rebičová (Iuventa Michalovce), Simona Szarková (HK Slovan Duslo Šaľa), Klaudia Michnová, Andrea Kertészová (obe HK Slávia Partizánske)

Program stretnutí 3. kola 2. skupiny: 

streda 26. 3.: 18.00 h SEČ Fínsko - Slovensko (Vantaa, rozhodujú: Rakitinová a Tkačuková z Ukrajiny), 20.30 h SEČ Island - Francúzsko

Zdroj: SITA, 24.3.2014