Grafická verzia

Berešová i Vitko na MS túžia po osobnom maxime

28.3.2014

Na sobotnom svetovom šampionáte v polmaratóne v Kodani sa postavia na štart dvaja slovenskí reprezentanti. O 12.30 h v súťaži žien Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) a o 12.55 h v súťaži mužov Juraj Vitko (JM Demolex Bardejov). Obaja sa pokúsia zaútočiť na svoje osobné rekordy 1:13:32 a 1:06:33 h.

"Kvalitná konkurencia je jednou z vecí, ktoré môžu pretekárovi pomôcť zlepšiť si osobné maximum. Avšak sú tu aj ďalšie neodmysliteľné faktory - zdravie, absolvovaná príprava, forma, správne vyladenie, počasie. Ja osobne mám trochu hendikep pre únavovú zlomeninu, preto sa moja bežecká príprava začala až 15. januára. Verím však, že k osobnému maximu z jesene minulého roka z Karlsruhe sa priblížim, ale nebude jednoduché zvládnuť to hneď v treťom štarte sezóny," uviedla 26-ročná zverenka trénera Gabriela Valisku.

Podľa Berešovej bude v sobotu veľmi dôležité neprepáliť tempo a nájsť si svoju skupinku, v nej bežať v klbku s ostatnými vo svojom tempe. "Už sa teším na atmosféru. Predpokladám, že popri trati bude mnoho divákov, keďže vedie uličkami mesta, a tí povzbudzujú každú bežkyňu, bez ohľadu na to, či beží na čele alebo chvoste štartovného poľa. Veľmi ma teší, že budem mať v Kodani aj môjho trénera Gabriela Valisku," dodala účastníčka maratónu na OH 2012 v Londýne.

Katarína Berešová, ktorá na polmaratónskych MS pobeží prvý raz v kariére, absolvovala záverečnú prípravu doma v Trebišove a v Michalovciach u svojho kouča. V januári však trénovala v Juhoafrickej republike spolu s chodeckou skupinou Mateja Spišiaka, do ktorej patrí aj Matej Tóth.

"Štart na MS v polmaratóne bude pre mňa ďalšia cenná skúsenosť a možnosť porovnať sa so svetovou špičkou,“ skonštatovala Berešová a vyzdvihla vedenie Slovenského atletického zväzu za to, že najlepším slovenským vytrvalcom umožňuje štartovať na vrcholných podujatiach. "Potrebujeme naberať skúsenosti. Takéto podujatia nás posúvajú vpred a motivujú do ďalšej práce."

Juraj Vitko ladil formu na kodanské MS na Štrbskom Plese. Najskôr sám, potom sa k nemu pridali Jozef Urban a ešte ďalší dvaja ukrajinskí vytrvalci z ich bardejovského klubu JM Demolex.

"Je dôležité, že som mal možnosť absolvovať vysokohorské sústredenie, bez neho nie je možné podávať kvalitné výkony," zdôraznil Vitko, ktorý si podobne ako Berešová myslí, že základný predpoklad k osobnému rekordu je kvalitná konkurencia. "Okrem toho bude dôležité neprepáliť začiatok a bežať svojím tempom. Dúfam, že budeme mať dobré počasie a okolo trate zavládne výborná atmosféra. Účasť na MS je pre mňa obrovská motivácia do ďalšieho tréningu."

Slováci na MS v polmaratóne:

Muži: 2x Róbert Štefko, Ján Križák, Róbert Šádek, Miroslav Vanko, 1x Jaroslav Jakubášek, Miroslav Plešivka, Petr Pipa, Michal Kavacký, Marcel Matanin, Róbert Petro.

Ženy: 3x Dana Janečková, 1x Ľudmila Melicherová, Anna Balošáková, Alena Močáriová, Alena Pochybová.

Zdroj: SITA, 27.3.2014