Grafická verzia

Na ME vo Fínsku najväčšou nádejou I. Lévai, premiéra Gaglojeva

1.4.2014

Aj za účasti deviatich slovenských reprezentantov sa v utorok vo fínskom meste Vantaa začínajú majstrovstvá Európy v zápasení (1.-6. apríla). Súťažiť sa bude už v nových hmotnostných kategóriách a s novými pravidlami, ktoré prijala Medzinárodná federácia zápasenia (FILA) vlani pod hrozbou vyradenia tradičného olympijského športu z programu OH.

Na ME prídu ako prví na rad zápasníci vo voľnom štýle, pričom na žinenkách v Trio Areene budú súťažiť aj traja slovenskí voľnoštýliari. Premiéru v národnom drese zažije po vlaňajšom udelení slovenského občianstva ruský rodák Soslan Gaglojev, bývalý juniorský majster sveta sa predstaví v kategórii do 125 kg. Gaglojev by mohol nadviazať na výkony krajana Davida Musuľbesa, ktorý vo farbách Slovenska získal bronzovú medailu na OH 2008 v Pekingu.

Už v utorok budú v akcii Mykola Bolotňuk (do 65 kg) a Jozef Jaloviar (97 kg). Pôvodom Ukrajinec Bolotňuk obhajuje vo Fínsku siedme miesto z minuloročných ME v Tbilisi, jeho prípravu na šampionát však obmedzila choroba a aj preto sa do neho nevkladajú veľké nádeje. V nominácii je aj René Matejov, ktorý bude v piatok súťažiť v hmotnostnej kategórii do 86 kg. Jedinou Slovenkou na ME 2014 bude Lenka Matejová (do 48 kg), ktorá sa vracia na žinenky po ročnej prestávke.

Až cez víkend (6.-7. apríla) sa ocitnú v akcii zápasníci v grécko-rímskom štýle. Najhorúcejším slovenským želiezkom je István Lévai, obhajca bronzu z MS 2013 v Tbilisi a majster Európy z Belehradu 2012. Oba úspechy dosiahol ešte vo váhovej kategórii do 60 kg a vzhľadom na úpravu kategórií si musel vybrať novú - do 66 kg. Preto sa dá iba ťažko predpovedať, ako sa vysporiada so zmenou a ťažšími súpermi.

Vo Fínsku sa predstaví aj jeho brat Attila Lévai (do 59 kg), Vojtech Jakus (75 kg) a Dávid Lengyel (98 kg). "Všetci sme zvedaví, ako sa bude našim reprezentantom dariť v nových váhových kategóriách a ako sa pripôsobia novým podmienkam. Ani István Lévai ešte nie je na ne celkom pripravený. V príprave mal však dobré výsledky a dokáže si aj v tejto kategórii poradiť s mnohými zdatnými súpermi," povedal tréner slovenských zápasníkov v grécko-rímskom štýle Karol Lengyel.

Nominácia SR na ME vo Vantaa (1.-6. apríla):
voľný štýl:
do 65 kg - Mykola Bolotňuk
do 86 kg - René Matejov
do 67 kg - Jozef Jaloviar
do 125 kg - Soslan Gaglojev
ženy do 48 kg - Lenka Matejová
grécko-rímsky štýl:
do 59 kg - Attila Lévai
do 66 kg - István Lévai
do 75 kg - Vojtech Jakus
do 98 kg - Dávid Lengyel

Program ME v zápasení:
utorok 1. apríla voľný štýl - finále
muži do 65, 97 kg, ženy do 48, 58 kg /BOLOTŇUK, JALOVIAR, MATEJOVÁ/

streda 2. apríla
voľný štýl - finále
muži do 57 kg, ženy do 53 kg

štvrtok 3. apríla
voľný štýl - finále
muži do 74, 125 kg, ženy do 69 kg /GAGLOJEV/

piatok 4. apríla
voľný štýl - finále
muži do 86 kg, ženy do 63, 75 kg /MATEJOV/

sobota 5. apríla
grécko-rímsky štýl - finále
muži do 59, 66, 98, 130 kg /A. LÉVAI, I. LÉVAI, LENGYEL/

nedeľa 6. apríla
grécko-rímsky štýl - finále
muži do 75, 85 kg /JAKUS/

Zdroj: TASR, 31.3.2014