Grafická verzia

V piatok na úvod debutant Gombos proti Thiemovi

3.4.2014

Dvojka singlovej konštelácie domáceho tímu Norbert Gombos a jednotka hostí Dominic Thiem nastúpia v piatok 4. apríla o 14.00 h na prvú z dvoch dvojhier úvodného dňa bratislavského stretnutia Slovensko - Rakúsko v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2014 tenisových reprezentačných družstiev mužov.

Po nich budú na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC hrať loptami Dunlop Fort All Court "situačná" jednotka hostiteľov Lukáš Lacko a druhý singlista súpera Andreas Haider-Maurer. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v dejisku.

Nehrajúci kapitán Slovákov Miloslav Mečíř urobil oproti pôvodne ohlásenej nominácii zmenu, keď Andreja Martina nahradil Norbertom Gombosom, ktorému dal hneď dôveru na daviscupový debut. Navyše, napokon vynechal aj renkingového lídra nominácie Martina Kližana, ktorý až v utorok večer pricestoval z kolumbijskej Baranquilly, kde v nedeľu odohral finále antukového challengeru. Samozrejme, niekdajšieho 26. muža svetového rebríčka môže na základe pravidiel majstrovstiev sveta tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) využiť počas víkendovej časti tohto tretieho vzájomného stretnutia.

"Norbert hral na ostatných turnajoch aj počas celej prípravy veľmi dobre a vzhľadom na predchádzajúce zranenie Andreja Martina, ktorý nebol až v takej pohode, sme napokon usúdili, že Gombos bude platnejším členom tímu. Zároveň sme v súvislosti s Martinom Kližanom pristúpili k rozhodnutiu dopriať mu pár dní navyše na aklimatizáciu z iného časového pásma, resp. na prechod z antuky. Dúfam, že jeho šance na štart v nedeľu považujem za oprávnene veľmi dobré. Azda si stihne dostatočne zvyknúť. Je to náš renkingovo najvyššie postavený hráč a veľmi cenný člen kádra," uviedol na tlačovej konferencii nehrajúci kapitán SR Miloslav Mečíř.

Debutant Gombos poznamenal: "Ďakujem Milošovi za dôveru. S Thiemom sme vlani hrali trikrát, ale na antuke, pričom ja som bol okolo 300. miesta v rebríčku a on ešte len približne na 200. pozícii v renkingu, takže to teraz bude značne iný zápas. Obaja sme sa medzičasom výrazne zlepšili, on však figuruje v hodnotení oveľa vyššie, takže nemám čo stratiť. Budem makať a bojovať zo všetkých síl o každú loptičku, azda ma poženú aj diváci."

Spokojnosť s protivníkom počas prvého dňa prejavil Lukáš Lacko: "Pravdupovediac, osobne ma teší, že v piatok budem hrať proti Haiderovi-Maurerovi a nie Thiemovi. Plusom je, že ja prichádzam z turnajov na tvrdom povrchu, zatiaľ čo on mal antukový program. Som rád, že sme to napokon postavili takto."

Svoj názor k menoslovu na piatok pridal aj Martin Kližan: "S Milošom a ostatnými členmi tímu sme sa o celej situácii dlho rozprávali a napokon sme dospeli k takémuto záveru. Nechcel by som byť v kapitánovej koži, ale myslím si, že zvolil správne riešenie. ´Gombi´ je srdciar, vždy bojuje a mohol by príjemne prekvapiť. Ak nad Thiemom vyhrá, čo sa mu vlani dva razy podarilo, bol by to silný impulz pre jeho daviscupovú aj individuálnu kariéru. Myslím si, že naša zostava na piatok je vzhľadom na okolnosti najsilnejšia možná. Mrzí ma, že v prvý deň nemôžem tímu pomôcť, ale neľutujem moje rozhodnutie hrať v ostatných týždňoch na antukových turnajoch."

Na sobotňajšiu štvorhru (14.00 h) nahlásili Mečíř a šéf realizačného štábu Rakúšanov Clemens Trimmel páry Lukáš Lacko, Michal Mertiňák - Gerald Melzer, Alexander Peya. V nedeľu od 13.00 h budú najprv bojovať Lacko s Thiemom a následne Gombos s Haiderom-Maurerom.

Vstupenky na singlové dni stoja zhodne 10 eur, na deblovú časť 5 eur. Lístky sú k dispozícii na www. ticketportal.sk, www.predpredaj.sk a na recepcii NTC. Hlavným rozhodcom bude Francúz Rémy Azemar, empjarovými arbitrami Srbka Marijana Veljovičová a domáci Michal Varmus. Priame prenosy prinesie Dvojka RTVS.

Rakúšania nedisponujú v Bratislave bývalým členom Top 10 hodnotenia dvojhry aj štvorhry Jürgenom Melzerom, ktorý sa zotavuje po problémoch s ramenom.

Slováci 31. januára - 2. februára splnili v Bratislave úlohu jednoznačných favoritov proti Lotyšom v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davis Cupu (5:0). Priamo do 2. kola nasadeným Rakúšanom sa pokúsia odplatiť prehru 2:3, ktorú inkasovali v marci 2010 v Bad Gleichenbergu. Spomenutý Jürgen Melzer vtedy získal dva singlové body (proti Kližanovi a Lackovi) a podieľal sa na deblovom po boku Juliana Knowleho. Nik z vtedajšej zostavy Rakúska teraz nebude hrať. SR v sezóne 2000 v 1. kole svetovej skupiny zvíťazila v Bratislave 3:2, hotovo bolo už po sobote zásluhou Karola Kučeru a Dominika Hrbatého, ktorí odohrali aj štvorhru.

Víťaz duelu SR - Rakúsko bude 12. - 14. septembra bojovať o svetovú skupinu ročníka 2015, žreb sa uskutoční v utorok 8. apríla o 12.00 h SELČ v Londýne. Finalisti edície 2005 Slováci naposledy hrali v elitnej spoločnosti v sezóne 2006. SR figuruje na 24. mieste v renkingu krajín ITF, Rakúsku patrí 17. priečka.

Významnou sprievodnou udalosťou bude nedeľňajšie slávnostné udelenie Ceny za oddanosť reprezentácii od ITF Mertiňákovi. Pred 34-ročným rodákom z Považskej Bystrice získali zo Slovákov predmetnú poctu Hrbatý a Kučera. Bývalý 12. muž svetového rebríčka ATP vo štvorhre Mertiňák má v Davis Cupe štatistiku 17:12, debutoval v roku 2003. Príslušné kritériá splnil v sobotu 1. februára, keď nastúpil po boku Martina proti Andisovi Juškovi a Janisovi Podžusovi na deblovú časť zápasu SR - Lotyšsko.

ITF zaviedla ocenenie za oddanosť predvlani pri príležitosti osláv svojej storočnice. Pôvodne splnilo stanovené kritériá 299 hráčov, postupne k nim pribúdajú ďalší. Kritériom na udelenie spomenutej ceny je minimálne 20 absolvovaných stretnutí svojej krajiny pri formáte doma či vonku, resp. aspoň 50 duelov pri zohľadnení iného modelu (turnaje regionálnych skupín).

Výsledok štvrtkového žrebu programu stretnutia Slovensko - Rakúsko v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2014 reprezentačných družstiev mužov (4. - 6. apríla, Bratislava, tvrdý povrch DecoColor pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC):

Piatok - dvojhry (postupne od 14.00 h):
Norbert Gombos - Dominic Thiem
Lukáš Lacko - Andreas Haider-Maurer

Sobota - štvorhra (14.00 h):
Lukáš Lacko, Michal Mertiňák - Gerald Melzer, Alexander Peya

Nedeľa - dvojhry (postupne od 13.00 h):
Lukáš Lacko - Dominic Thiem
Norbert Gombos - Andreas Haider-Maurer

Definitívne kádre a renkingové postavenia hráčov:

SLOVENSKO
Martin Kližan (80. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 116. vo štvorhre)
Lukáš Lacko (95. / 663.)
Norbert Gombos (164. / 533.)
Michal Mertiňák (1366. / 87.)
nehrajúci kapitán: Miloslav Mečíř

RAKÚSKO
Dominic Thiem (80. / 512.)
Andreas Haider-Maurer (108. / 1769.)
Gerald Melzer (150. / 199.)
Alexander Peya (- / 3.)
nehrajúci kapitán: Clemens Trimmel

Zdroj: SITA, 3.4.2014