Grafická verzia

Plochá dráha nakoniec v Žarnovici ostáva

8.4.2014

Jediná plochá dráha na Slovensku v malom pohronskom mestečku Žarnovica bola ešte na sklonku roku 2013 v ohrození. Reálne hrozilo, že jubilejná 60. sezóna 2013 mohla byť jej poslednou. Dôvodom boli preteky áut, ktoré spôsobili na dráhe veľké škody.

Plochodrážny ovál, ktorý bol vybudovaný v Žarnovici na začiatku 50-tych rokov minulého storočia nebol nikdy prispôsobený pretekom áut. Aj napriek tomu sa tu jedenásť rokov organizovali v zimných mesiacoch aj takéto preteky. Plochodrážny ovál za tie roky dostal poriadne zabrať pričom posledným klincom do rakvy sa takmer stal Memoriál Karola Šedivého organizovaný AMK Plochá dráha Žarnovica. Autá sa počas pretekov dostali až do podkladu dráhy a znehodnotili tak dráhu, že jej bola pozastavená licencia pre organizovanie pretekov motocyklov.

Po tejto smutnej udalosti však Speedway Club Žarnovica za takmer bezvýhradnej podpory obyvateľov tohto mestečka, rozbehol akciu za záchranu plochej dráhy a zákaz organizovania pretekov áut na ovále. Na stranu plochej dráhy sa priklonilo aj vedenie mesta, čoho výsledkom je, že plochá dráha v meste ostáva a fanúšikovia sa tak môžu tešiť na 61. sezónu. Dráha po týchto udalostiach bola daná do užívateľného stavu s tým, že jej kompletná rekonštrukcia je naplánovaná po skončení práve začínajúcej sezóny.

Speedway Club Žarnovica, ktorý za posledné tri roky svojej existencie zorganizoval už 18 medzinárodných plochodrážnych podujatí, medzi nimi aj tri svetového, či európskeho významu, pripravil aj pre sezónu 2014 bohatú nádielku pretekov. V kalendári figuruje šesť termínov podujatí medzinárodného charakteru, medzi ktorými nechýbajú ani Majstrovstvá Európy jednotlivcov.

Otváracími pretekami sezóny 2014 bude stretnutie Jadranskej ligy medzi domácim Slovenskom a Českou republikou, ktorá v minulom roku ovládla celú súťaž a vystriedala tak na pomyselnom ligovom tróne práve Slovenský tím. V nedeľu 27. apríla sa na dráhe v Žarnovici predstaví majster Európy Martin Vaculík, ktorý v roli kapitána domáceho tímu bude určite veľkým lákadlom pre fanúšikov. Okrem neho sa k slovu dostane aj majster Slovenska Martin Málek, či bronzový z minulého roku Martin Gavenda. V tíme nebudú chýbať ani prví odchovanci Speedway Clubu Patrik Búri a Adam Čarada. Český tím zase vysiela za rieku Moravu svojich najlepších juniorov, ktorí v minulom roku získali svetový bronz v juniorských družstvách. Začiatok pretekov je naplánovaný na 14.00 hod.

Zdroj: šport.sk, 8.4.2014