Grafická verzia

Matej Tóth je prvý raz v kariére chodecká svetová jednotka

9.4.2014

Najlepší slovenský atlét uplynulého roka Matej Tóth dosiahol ďalší pozoruhodný úspech. V minulotýždňovom vydaní svetového rebríčka chodcov podľa renomovaného portálu All-Athletics.com sa ocitol prvý raz v kariére na 1. mieste. Zverenec trénera Mateja Spišiaka vedie s dvojbodovým náskokom pred Rusom Ryžovom s šesťbodovým pred Austrálčanom Tallentom.

Tridsaťjedenročný Tóth je iba druhý Slovák v histórii zverejňovania atletických svetových rebríčkov v jednotlivých disciplínach portálom All-Athletics, ktorý sa vyšplhal až na samý vrchol. Pred ním to dokázal iba kladivár Libor Charfreitag. Krátko po zisku titulu majstra Európy v Barcelone bol svetovou jednotkou od 1. septembra 2010 do 21. júna 2011, dovedna až 43 týždňov.

"Nechcem svoje postavenie preceňovať, ale byť svetová jednotka v chôdzi, keď sa do rebríčka počítajú výkony a výsledky na všetkých relevantných tratiach, je skvelý pocit," povedal Matej Tóth. "V našom športe možno rebríček nie je taký dôležitý ako napríklad v tenise, ale je to akési objektívne porovnanie celkovej výkonnosti."

Okrem Tótha a Charfreitaga sa do elitnej desiatky vo svetových rebríčkoch All-Athletics.com dostali ešte ďalší šiesti slovenskí atléti. Iba jediná priečka delila od vrcholu Martinu Hrašnovú. V kladivárskom poradí žien jej od 28. 4. do 12. 5. 2009 patrila druhá priečka. V Top 10 sa ocitli kedysi aj guliari Milan Haborák s Mikulášom Konopkom, trojskokan Dmitrij Vaľukevič, aktuálne sú v desiatke okrem Tótha aj kladivár Marcel Lomnický (6.) a trojskokanka Dana Velďáková (10.).

Svetový rebríček chodcov podľa All-Athletics.com (1. - 8. 4. 2014): 1. Matej Tóth (SR) 1283, 2. Michail Ryžov (Rus.) 1281, 3. Jared Tallent (Aus.) 1277, 4. Alexander Ivanov (Rus.) 1268, 5. Robert Heffernan (Ír.) 1264, 6. Miguel Ángel López (Šp.) 1260, 7. Ruslan Dmytrenko (Ukr.) 1252, 8. Ihor Hlavan (Ukr.) 1250, 9. Yohann Diniz (Fr.) 124

Najlepší slovenský chodec Matej Tóth sa najbližšie predstaví v pretekoch na 20 km v sobotu 12.4.2014  v Poděbradoch. Štartuje na nich tradične, čo však bude nové, spájať sa s ním bude postavenie svetovej rankingovej jednotky.

Aj keď sa ranking zostavuje s matematickou presnosťou a vyjadruje úspešnosť v dlhšom čase, Matej Tóth ho považuje len za akýsi pomocný rebríček. "Nič sa nemení, len som si príjemne zhodnotil ročný výsledok tréningovej roboty," skonštatoval. "Pre mňa sú dôležitejšie výsledky z vrcholných podujatí a možno aj sezónne tabuľky. Rebríček nepreceňujem, no poskytuje dosť objektívne porovnanie."

Na Mateja Tótha sa nakladie v apríli hlavne tréningová robota. "Ešte si zapretekám nadchádzajúcu sobotu v Poděbradoch, a potom už budem len doma, až do odletu na Svetový pohár v Číne 26. alebo 27. apríla," upresnil. "Uvedomujem si, že efekt z hôr, ktorý som pretavil aj v rýchlych časoch v Lugane i Dudinciach na dvadsiatke, pomaly vyprchá. Aj preto sme po Dudinciach zaradili do tréningov jeden blok prípravy, ktorý by mi mal pomôcť rozložiť si sily až do mája, presne do štvrtého, keď je na programe na Svetovom pohári dvadsiatka."

Štartovať v pozícii dočasnej rankingovej jednotky môže Matejovi Tóthovi pomôcť, trebárs v sebavedomí. "Určite mi narástlo a tento pocit sa prejavuje aj v tréningoch, pokojných, nie stresujúcich. Darí sa mi, neistotu nahradilo presvedčenie, že som na správnej ceste."

Ctižiadostivosť zostala u Mateja Tótha rokmi zaužívaná. "Byť najlepší bolo vždy pre mňa rozhodujúce. Ak však predtým mi stačila top desiatka, teraz už najlepšia trojka, prípadne víťazstvo. Dosiahol som výkony, ktoré ma prirodzeným vývojom na takéto uvažovanie predurčujú, aj keď pokora a skromnosť vo mne zostala nezmenená."

V odvahe sa Matej Tóth presne odsleduje, v podstate si ju stráži, najskôr sa presvedčí, čo si môže dovoliť, až potom zaútočí. "Nejdem hlavou proti múru, za mnou musia byť kvalitné tréningy, organizmus si vtedy viac dovolí a nemusí sa brzdiť. Dokážem presne odhadnúť, čo si môžem dovoliť, ustrážiť každý jeden krok."

Matej Tóth, vlani piaty na MS v Moskve na 50 km, rankingovú pozíciu vníma už dlhšie. "Priebežne som sa o ňu zaujímal. Od IAAF takéto tabuľky prevzala doména All Athletics a do hodnotenia sa rátajú tri najlepšie výkony s rôznymi bonusmi na rôznych tratiach. Dôležitá je aj obojživelnosť a v tejto, ak zoberiem do úvahy kombináciu 20 a 50 km, je to so mnou naozaj dobré. Špecialisti päťdesiatkári musia vychádzať z rýchlych dvadsiatok, preto to nepokladám za niečo výnimočné. Uvidím, ako sa mi bude dariť na Svetovom pohári v Číne, predsa len je iné, keď nastúpite so špičkou v priamej konfrontácii a vo výbornej atmosfére, aká nepochybne nastane. Číňania v domácom prostredí budú obvykle silní, zatiaľ síce toho veľa neukázali, no určite sa sústredia na tento vrchol a ja sa na takýto súboj naozaj teším."

Zdroj: SITA 7.4.2014, TASR 8.4.2014