Bronz hliadky kajakárov, Halčin opäť štvrtý

25.4.2014

Slovenskí vodní slalomári si vybojovali v prvý finálový deň na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v austrálskom Penrithe jeden cenný kov, z bronzu sa tešila hliadka kajakárov v kategórii do 23 rokov.

Trio Martin Halčin, Andrej Málek a Miroslav Urban malo síce na trati najlepší čas, ale šesť trestných sekúnd ich odsunulo na 3. priečku. Slováci zaostali za zlatými Poliakmi o 1,33 sekundy. Najbližšie k individuálnej medaile bol Martin Halčin, ktorý vo svojich posledných svetových pretekoch kajakárov v kategórii do 23 rokov skončil štvrtý.

Rovnakú priečku obsadil úradujúci majster Európy v tejto vekovej kategórii aj na vlaňajšom svetovom šampionáte v Liptovskom Mikuláši. Z titulu sa tešil Američan Michal Smolen, Halčina od medaily delilo 83 stotín sekundy.

"Nemôžem mať nízke ambície. Rozhodne som chcel vylepšiť vlaňajšie umiestnenie. Teraz si zaň môžem ja, minulý rok to bolo zmiešané, bol to trochu väčší pocit beznádeje. Štvrté miesto je najnepopulárnejšie. Škoda, posledný svet do 23 rokov a znova len ,zemiaková medaila´. Viem o úsekoch, kde som stratil. Vždy sa dá ísť rýchlejšie. Dalo sa ísť aj tak rýchlo, aby som vyhral. Niekedy možno chýba trochu šťastia,“ skonštatoval Martin Halčin. Jeho krajania Andrej Málek a Miroslav Urban nepostúpili zo semifinále.

Ďalšimi finalistami boli v C2 Matúš Gewissler a Juraj Skákala. Vlaňajším juniorským majstrom sveta nevyšiel záver jazdy. „Najprv sme minuli bránu, potom sme skoro vyplávali. Prevrátili sme sa a Matúšovi vypla špricka. Potom sme boli radi, že sme vôbec prišli do cieľa, nieto ešte prejsť nejaké brány. Hore sme minuli trinástku v skoku, vracali sme sa, naťukali sme. Celkovo to nebola dobrá jazda. Bol to asi najhorší možný scenár," povedal Juraj Skákala.

Matúš Gewissler ho doplnil: "V hornej časti trate nám nevyšla bránka podľa predstáv. Chceli sme dať ,erku´, ale stiahlo nás a už sme to neupádlovali. Na spodku sme dvíhali, čo sa neporadilo na prvý raz a potom mi vyplo špricku a už sme šli ku dnu. Loď je síce celá doškŕkaná, ale nie je poškodená, len kozmetické nedostatky. Prvý raz súťažíme medzi dvadsaťtrojkármi, chceli sme vidieť, ako nám to vyjde. Nevyšlo to. Je to obrovský rozdiel. Akoby sme začínali odznova. Všetci sú lepší, silnejší a skúsenejší. Skúsenosti robia veľmi veľa. Väčšina našich súperov už jazdí Svetové poháre a to im dáva veľa. Na druhej strane, je to pre nám motivácia zlepšovať sa."

Zdroj: SITA, 25. 4. 2014