Grafická verzia

Peter Hámor vystúpil na Šiša Pangmu

2.5.2014

Popradský horolezec Peter Hámor spolu s rumunskými spolulezcami Horiom Colibasanom a Justinom Ionescom v stredu o 11.30 miestneho (nepálskeho) času ako prví v jarnej sezóne 2014 dosiahli hlavný vrchol Šiša Pangmy (8 027m).

Na vrchol vystúpili bez kyslíka a výškových nosičov, išli čínskou cestou s Inakiho vrcholovým variantom. Pre Petra Hámora je to už dvanásta osemtisícovka, na ktorú vystúpil. Celkovo stál na vrchole osemtisícoviek trinásťkrát, keďže na Annapurnu vystúpil dvakrát. Peter Hámor ešte nestál na vrchole dvoch osemtisícoviek Dhaulágirí (8167 m) a Manaslu (8163 m).

Trojica horolezcov už v utorok došla do tretieho výškového tábora pod Šiša Pangmou vo výške 7 450 m. Ako naznačili, bola to dlhá a namáhavá cesta. Ráno zbalili stan v druhom výškovom tábore a s ťažkými batohmi vyrazili nahor. Keďže pred nimi ešte túto sezónu nikto na vrchol nešiel, razili aj stopu.

Šiša Pangma ako jediná zo všetkých osemtisícoviek leží celá na území Tibetu, 120 km západne od najvyššej hory sveta Mount Everestu a iba 11 kilometrov od nepálsko-tibetskej hranice. Jej názov v preklade z tibetčiny znamená "Vrchol nad trávnatými planinami". Dlho sa však pre túto nádhernú horu používalo meno 'Gosainthan', čo v sanskrte znamená "Miesto svätých". Je síce najnižšou osemtisícovkou, ale zdolať ju sa podarilo až 2. mája 1964, keď na jej vrchol vystúpili členovia veľkej čínskej expedície.

Zdroj: SITA, 30.4.2014