Grafická verzia

Štartuje 78. šampionát, v pozícii obhajcov zlata Švédi

9.5.2014

Dvomi zápasmi v rovnakom čase (15.45 SELČ) Švajčiarsko - Rusko respektíve Francúzsko - Kanada odštartujú v piatok 78. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji (9. - 25. mája). V bieloruskom Minsku, ktorý je dejiskom šampionátu prvýkrát histórii, budú obhajovať zlaté medaily Švédi. Aj so severanmi a ďalšími šiestimi súpermi si v základnej A-skupine zmerajú sily v boji o postup do štvrťfinále slovenskí reprezentanti.

Medzi najväčších favoritov na zisk titulu svetového šampióna sa okrem tradičných zámorských účastníkov Kanady a USA radia najmä severoeurópske krajiny. Do boja o zlato by mali prehovoriť nielen Švédi, ale aj držitelia bronzu z tohtoročných ZOH v Soči Fíni či Rusi. Tých domáca olympiáda nezastihla v najlepšej forme a po vyradení hviezdneho výberu vo štvrťfinále sa kormidla "zbornej" chopil Oleg Znaroks, ktorému na ceste za nápravou reputácie na svetovom šampionáte nechýba ani elitný krídelník Alexander Ovečkín.     

O prelomenie negatívnej série sa v Bielorusku budú snažiť Kanaďania. Od roku 2007, keď sa MS konali v Rusku, nezískali hokejisti "javorového listu" cennú trofej určenú pre najlepší tím sveta. V posledných štyroch rokoch dokonca nedosiahli ani pódiové umiestnenie (naposledy v r. 2009 vo Švajčiarsku, 2. miesto). Práve Kanada vstúpi do boja o 25. zlatú medailu v histórii s najvyšším počtom hráčov z NHL - 23.     

Hrací systém šampionátu je navlas rovnaký ako pred rokom vo Švédsku a Fínsku. Z dvoch základných skupín si štvrťfinálovú účasť vybojujú tímy umiestnené na prvých štyroch priečkach a dvojice na úvod vyraďovacej časti vytvoria krížovo (1-4, 2-3 a naopak). Mužstvá na posledných miestach automaticky zostúpia do A-skupiny I. divízie MS. Na budúci rok v Prahe a Ostrave ich v elitnej kategórii nahradia Rakúšania a Slovinci.      

Na stretnutia druhého vrcholu hokejovej sezóny nominovala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) celkovo 32 arbitrov z 15 krajín, z toho 16 hlavných a rovnaký počet čiarových. Slovensko nebude mať po dlhých rokoch zastúpenie na poste hlavného rozhodcu, v tomto meradle bude krajinu reprezentovať len čiarový rozhodca Miroslav Valach. Okrem neho bude na výkony všetkých arbitrov dohliadať jeden z piatich supervízorov Vladimír Mihálik.     

V elitnej kategórii sa predstaví tradične 16 tímov. Zaujímavosťou však je, že až desať z nich povedie "cudzí" tréner, z toho v siedmich prípadoch rodený Kanaďan. Oproti vlaňajšku tak počet nerodákov pri trénerskom kormidle narástol o ďalších troch. Výnimkou v tomto smere nie je ani slovenská reprezentácia, ktorej striedačke šéfuje Čech Vladimír Vůjtek. Pod jeho vedením sa omladený národný výber v príprave tešil z víťazstva v piatich z ôsmich duelov. V Minsku ho čaká tvrdá previerka v podobe aktuálnych olympijských víťazov Kanaďanov, majstrov sveta Švédov či Čechov, ktorí vyradili Slovákov v kvalifikácii o postup do štvrťfinále na februárových ZOH v Soči. Okrem nich si slovenský tím ešte zmeria sily s Francúzmi, Talianmi, Dánmi a Nórmi.      

Bieloruský šampionát prináša so sebou okrem porcie 64 zápasov aj mnoho iných postrehov. Dejiskom majstrovstiev sveta bude hlavná Minsk aréna s kapacitou 15.000 divákov. Menšia Čižovka, ktorá bude domovským stánkom slovenskej hokejovej reprezentácie v základnej A-skupine a prípadnom štvrťfinále, prinesie zápasové predstavenie pre 9.000 fanúšikov. Ak však hokejová kvalita zlyhá, na scéne sa bude snažiť napraviť dojem maskot v podobe zubra vyobrazeného v národných farbách hostiteľskej krajiny, ktorého meno je Volat. Aj on sa tak bude riadiť hlavným sloganom šampionátu: "Užite si tieto chvíle spolu!".      

Na návštevníkov čaká moderná podobizeň mesta Minsk, do krajiny je pre nich pripravený aj špeciálny prechod. Na hraniciach sa nachádza v jednom rade označenie s logom majstrovstiev sveta, kde sú všetci hokejoví nadšenci cestujúci za hokejovým vrcholom uprednostnení. Každý návštevník zo štátu, v ktorom sa platí eurom, sa v Bielorusku rýchlo môže stať milionárom. Na 1 euro totiž pripadá v prepočte až takmer 139.000 bieloruských rubľov.     

Meno nového majstra sveta bude známe v nedeľu 25. mája po finálovom stretnutí, ktoré je na programe o 20.00 h v Minsk aréne.

Prehľad skupín:
Čižovka aréna (A-skupina): Francúzsko, Kanada, SLOVENSKO, ČR, Taliansko, Nórsko, Švédsko, Dánsko
Minsk aréna (B-skupina): Švajčiarsko, Rusko, Bielorusko, USA, Kazachstan, Nemecko, Fínsko, Lotyšsko

Program slovenskej reprezentácie v A-skupina (Čižovka Arena):

9.5.2014 SLOVENSKO - Česko (19.45)

10.5.2014 Kanada - SLOVENSKO (19.45)

12.5.2014 SLOVENSKO - Francúzsko (15.45)

14.5.2014 SLOVENSKO - Nórsko (19.45)

16.5.2014 Švédsko - SLOVENSKO (19.45)

17.5.2014 SLOVENSKO - Taliansko (19.45)

20.5.2014 Dánsko - SLOVENSKO (15.45)

Zdroj: TASR, 8.5.2014