Grafická verzia

DL: Trojskokanka Dana Velďáková v Dauhe na šiestom mieste

12.5.2014

Slovenská trojskokanka Dana Velďáková obsadila 6. miesto v úvodných pretekoch 5. ročníka prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF v katarskej Dauhe.

Zverenkyňa Radoslava Dubovského reprezentujúca VŠC Dukla Banská Bystrica mala v súťaži iba jeden platný pokus, keď v tretej sérii doskočila na 13,90 m. Týmto výkonom si o 35 cm vylepšila svoje tohtosezónne maximum z nedávneho mítingu v Košiciach. Tridsaťdvaročná slovenská rekordérka mala predtým dva prešľapy a po tretej sérii ďalšie tri prešľapy.

V uplynulej sezóne skončila košická rodáčka na mítingoch DL dvakrát tesne za medailovými pozíciami na štvrtom mieste. V americkom Eugene doskočila na značku 14,31 m a v Londýne jej zapísali 13,94 m. Práve s Londýnom sa spája aj jej dosiaľ najlepšie umiestnenie v DL - tretie miesto z roku 2011.

Víťazkou ženského trojskoku v Dauhe sa stala kolumbijská favoritka a úradujúca majsterka sveta z Moskvy Caterine Ibargüenová, ktorá výkonom 14,43 m o 7 cm prekonala doterajší svetový výkon roka v podaní Yarianny Martínezovej z Kuby.

Ibargüenovej víťazný trojskok je zároveň novým rekordom mítingu (doteraz Bulharka Tereza Marinovová 14,35). Za víťazstvo získala Ibargüenová prvé 4 body do hodnotenia Diamantovej ligy.

"Na začiatok sezóny to nebolo najhoršie. Škoda chýbajúcich centimetrov do 14 metrov a tiež limitu na majstrovstvá Európy. Nevadí, posúvala som značku, ale nabudúce to musím vyriešiť lepšie. Forma bude stúpať, o tom niet pochýb," komentovala Dana Velďáková.

O najhodnotnejší výkon úvodného mítingu 5. ročníka prestížneho atletického seriálu Diamantová liga sa v piatok v katarskej Dauhe postaral ruský výškar Ivan Uchov, ktorý prekonal 241 cm. Latku v tejto výške svetovej extratriedy zdolal 28-ročný Uchov na prvý pokus a potom sa ešte raz neúspešne pokúšal o 243 cm. Výkon 241 cm je nové sezónne maximum, zároveň rekord mítingu a tiež vyrovnaný rekord Diamantovej ligy.

Diamantová liga IAAF bude mať aj v tomto roku štrnásť zastávok, z toho posledné dve - Zürich (28. 8.) a Brusel (5. 9.) - budú finálové. Súťažiť sa bude dovedna v 32 disciplínach (na každom mítingu ich bude 16), celkoví víťazi každej z disciplín si polepšia o 40 000 USD a k tomu získajú aj diamantovú trofej z dielne svetoznámeho klenotníctva Beyer.

Zdroj: SITA, 9.5.2014