Grafická verzia

Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko usporiadajú preteky V4

15.5.2014

Prvýkrát v histórii usporiadajú Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko sériu spoločných pretekov, na ktorých sa bude bojovať aj o body do európskeho rebríčka UCI.

Sú to štyri jednorazové podujatia spojené pod spoločný názov Cyklistické preteky V4. Nový projekt mal premiéru už v utorok 13. mája v Poľsku, kde zvíťazil Erik Baška z Dukly Trenčín Trek.

Vo štvrtok 15. mája sa o body do hodnotenia UCI bude bojovať na 190-kilometrovej trati medzi Frýdkom-Místkom a Brnom, v piatok 16. mája pelotón zavíta do okolia Bratislavy na Grand Prix Slovakia (147,5 km) a séria vyvrcholí v sobotu 17. mája podujatím na maďarských cestách z Györu do Visegrádu.

"Prvý pokus o tieto preteky pod kuratelou V4 bol minulý rok, keď jazdci absolvovali non-stop jazdu z Budapešti do Krakova. Bolo to dosť nebezpečné, išlo sa v noci, cyklisti blúdili, niektorí sa údajne previezli časť trate aj autami. Jednoducho boli to jedny nevydarené preteky. Slovenskí policajti povedali, že také niečo na cestách Slovenska už nedovolia. Preto sme sa prezidenti cyklistických zväzov krajín V4 začiatkom tohto roka dohodli, že tieto preteky urobíme inou formou," povedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

"Každá krajina môže postaviť tridsať jazdcov, čiže dokopy to bude 120 pretekárov, organizátor podujatia má pravo nominovať ešte jeden tím navyše. Takže pelotón by mal mať minimálne 132 členov. Tak isto sme sa dohodli aj na tom, že na jednotlivých národných pretekoch nemusia štartovať iba družstvá z členských krajín V4. Organizátor má možnosť udeliť právo štartu pre ďalšie dva kolektívy. Nám sa už prihlásili tímy zo Srbska a z Rakúska, " objasnil Peter Privara.

Na jednotlivých pretekoch môžu najlepší jazdci okrem lukratívnej finančnej odmeny získať body do európskeho rebríčka UCI, podujatie je zaradené v kategórii 1.2. Už teraz je isté, že o body bude v piatok na Grand Prix Slovakia bojovať spolu 37 Slovákov, ktorí sa predstavia v troch slovenských kontinentálnych tímoch (Dukla Trenčín Trek, CK Banská Bystrica, CK Epic Janom Greenway) a ďalší si oblečú dresy bratislavského regiónu (AŠK Inter), resp iných družstiev.

"Body do rebríčka UCI získa osem najlepších, víťaz ich dostane štyridsať. Finančné prémie sú podľa propozícii vypísané pre najlepších dvadsať pretekárov. Na slovenskom území získa víťaz 1455 eur a celkovo medzi jazdcov rozdelia sumu 3620 eur," pokračoval šéf cyklistiky na Slovensku.

Grand Prix Slovakia sa pôjde v okolí Bratislavy v piatok 16. mája. Slávnostný štart bude o 9.00 h pri hoteli Kempinski, pelotón sa potom vydá pod hrad Devín, kde bude na parkovisku ostrý štart. Preteky povedú cez Devínsku Novú Ves, Stupavu, Vysokú pri Morave, Záhorskú Ves, Zohor, Babu, Pezinok, Šenkvice, Babu, Pernek, Stupavu späť pod hrad Devín. Prví cyklisti by mali prísť do cieľa okolo 13.05 h. Po dlhom čase cyklisti budú jazdiť cez Pezinskú Babu v oboch smeroch.

"Čo si od toho projektu sľubujeme? V prvom rade šancu priviesť na Slovensko opäť špičkových pretekárov nie iba z okolitých krajín, ale z celej Európy. A nezanedbateľným plusom týchto nových pretekov je aj možnosť Slovákov získať cenné body do rebríčka UCI. Veľmi dobrý vstup do tohto projektu mal Erik Baška, ktorý získal pre Slovensko prvých 40 bodov. Ešte jeden takýto úspech a Slovensko môže na svetový šampionát v cestnej cyklistike získať ďalšie miestenky,“ zdôraznil Peter Privara a pokračoval: „Po rokoch, kedy na Slovensku zanikali cyklistické preteky ako na bežiacom páse, to vôbec nie je málo. Cestná cyklistika sa opäť dostáva do povedomia ľudí. My sme radi aj za toto jej oživenie. Veď nedávno zanikli tradičné preteky Košice - Tatry - Košice, Medzinárodný týždeň cyklistiky v Dubnici nad Váhom je tiež už minulosťou, tak isto aj preteky Hlasu ľudu, či Kramolišov memoriál v Bratislave. Našťastie sa nám podarilo zachrániť Okolo Slovenska. Preto tento nový prírastok do kalendára medzinárodných pretekov veľmi vítame. Sme radi, že sme takéto preteky spolu s partnermi z Poľska, Česka a Maďarska založili. Séria je vo svete unikátna aj tým, že štyri klasiky budú v štyroch susedných krajinách. Také preteky sa ešte nikde na svete doteraz nešli," povedal Peter Privara.

Zdroj: SITA, 14.5.2014