Grafická verzia

V Bratislave cez víkend európska špička aj so Slovákom Vargom

16.5.2014

Seriál pretekov Európskeho pohára v triatlone zavíta počas víkendu na Slovensko. Na bratislavskej Kuchajde sa v rámci 3. ročníka podujatia Prestigio City Triathlon predstaví okrem kompletnej domácej špičky aj viacero kvalitných súťažiacich zo zahraničia. Na pretekoch si triatlonisti budú môcť po prvý raz v sezóne vybojovať miestenky na olympijské hry 2016 v Rio de Janiero.

Štartovať bude aj najlepší Slovák Richard Varga. Trinásty muž svetového rebríčka ITU a ôsmy v seriáli svetového šampionátu sa na preteky teší. "Začiatok sezóny mi vyšiel nad očakávanie, nečakal som, že budem ôsmy. Ale do konca roka je ešte veľa času, udržať pozíciu bude veľmi ťažké. Cez zimu som zapracoval na svojich slabinách, najmä na behu a bicykli. Na podujatie sa samozrejme teším, je super, že organizátori priniesli takéto kvalitné preteky na Slovensko. Konkurencia bude veľmi kvalitná, budú tam dobrí Taliani, skupina silných Novozélanďanov i môj český kolega Honza Čelustka. Počasie nám asi nevyjde, ale verím, že napriek tomu príde veľa divákov," povedal Varga.

Dvojnásobný víťaz Jan Čelustka taktiež pochválil organizátorov. "Je super, že sa im podarilo posunúť podujatie o stupienok-dva vyššie. Verím vo výborné preteky, medzinárodná konkurencia bude veľmi silná," dodal Čelustka. Na štart vo všetkých kategóriách sa postaví až 800 pretekárov z viac ako 30 krajín, pre porovnanie, vlani boli triatlonisti zo 14 krajín. V ženskej kategórii bude prvenstvo obhajovať Ivana Kuriačková. Mladá Slovenka má pred štartom skromné ciele. "Budem rada, ak skončím v prvej polovici štartového poľa. Konkurencia je s porovnaním z vlaňajškom oveľa väčšia," povedala Kuriačková, ktorej vo svetovom rebríčku patrí 244. miesto.

Organizátori chcú naviazať na úspešnosť podujatia z minulých rokov. "Pozitívne ohlasy na minulé dva ročníky nás utvrdili v myšlienke posunúť kvalitu a úroveň podujatia ešte vyššie. Chceli by sme, aby sme naše preteky dostali v budúcnosti do seriálu Svetového pohára. To, že sa u nás bude bojovať aj o miestenky do Ria, ešte znásobuje dôležitosť podujatia," uviedol pred víkendovým štartom riaditeľ organizačného výboru pretekov Marián Horinek.

Podujatie začína v sobotu troma semifinálovými rozjazdami, popoludní štartujú deti, dorast a juniori. Finále v elite kategóriách mužov a žien sú na programe v nedeľu.

Program Prestigio City Triathlon Bratislava 2014
sobota 17. mája:
8.25 h: I. semifinále
10.25: II. semifinále
12.25: III. semifinále
od 14.25: deti, dorast, juniori

nedeľa 18. mája:
9.00: MM-SR žien, junioriek a dorasteniek
11.30: ETU European Cup - elite žien
13.15: MM-SR mužov
15.40: ETU European Cup - elite mužov

Zdroj: TASR, 15.5.2014