Grafická verzia

Slováci na ME do Baku s najvyššími ambíciami

20.5.2014

S najvyššími ambíciami odcestovala v pondelok výprava slovenských reprezentantov v pretláčaní rukou na majstrovstvá Európy do Baku. Súťažné boje 24. kontinentálneho šampionátu sa v metropole Azerbajdžanu uskutočnia od stredy do soboty (21. - 24. mája).

V drese SR sa v seniorskej kategórii predstavia Lucia Debnárová, Juraj Michalička a Ján Vojenčák, v juniorskej kategórii do 21 rokov budú reprezentovať Rebeka Martinkovičová, Michal Girášek a Dominik Glod a v ešte mladšej vekovej kategórii do 18 rokov štartuje Andrea Kušnieriková.

"Naše ciele sú ako vždy vysoké - neustúpiť z pozícii a zabojovať o medaily," informoval prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR) Marian Čapla a pokračoval:

"Veľké nádeje vkladáme do ´dvadsaťjednotkárov´. Rebeka Martinkovičová, ktorá sa vlani stala majsterkou sveta do 18 rokov, sa prvýkrát predstaví v staršej kategórii. Ani tam by sa však nemala stratiť a verím, že bude bojovať o najvyššie méty. Niekoľkonásobný strieborný medailista Dominik Glod chce konečne získať zlato, ktoré mu v zbierke stále chýba. Juraj Michalička štartuje ako úradujúci svetový šampión v oboch rukách a pri neúčasti kvalitného Ukrajinca Puškara by pre neho nemalo byť nereálne vybojovať double aj na majstrovstvách Európy."

Najväčšou nádejou SR na najcennejší kov však bude na ME 2014 Lucia Debnárová. Najúspešnejšia slovenská "pretláčačka" za uplynulý rok (toto ocenenie získala štvrtýkrát v rade i v kariére, pozn.) sa v roku 2013 tešila v kategórii do 60 kg zo štyroch medailí na najvýznamnejších podujatiach. Na septembrovom svetovom šampionáte v poľskej Gdyni si vybojovala zlato v ľavačke a striebro v pravačke. Rovnakú bilanciu vzácnych kovov dosiahla i na májových majstrovstvách Európy v litovskom meste Druskininkai: rozdiel bol iba v tom, že zvíťazila v súťaži pravou rukou a striebro brala v ľavačke. "Som veľmi dobre pripravená, s trénerom sme zapracovali na detailoch. Verím si a dúfam, že môj výsledok v Baku bude čo najlepší," skonštatovala 26-ročná Senčanka pred odchodom na kontinentálny šampionát.

Počas prvých dvoch dní súťažných bojov budú v akcii juniori: v stredu v súťaži ľavou a vo štvrtok 22. mája v súťaži pravou rukou. V piatok a sobotu (23. a 24. 5.) šampionát vyvrcholí semifinálovými a finálovými súťažami seniorov: najskôr v ľavačke a potom v pravačke.

Zdroj: SITA, 19.5.2014