Grafická verzia

Pretláčanie rukou-ME: Pre SR už päť medailí, Martinkovičová zlatá. ME 2017 na Slovensku

23.5.2014

Slovenskí reprezentanti v pretláčaní rukou získali už päť medailí na prebiehajúcich majstrovstvách Európy v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku (21. - 24. 5.), všetky v juniorskej kategórii.

Rebeka Martinkovičová si počas štvrtkového druhého súťažného dňa na kontinentálnom šampionáte vybojovala vo vekovej kategórii do 21 rokov zlato v súťaži pravou rukou do 70 kg, v stredu bola strieborná v "ľavačke."

Rovnako v kategórii "dvadsaťjedenročných" a v súťaži pravou rukou sa tešili vo štvrtok z bronzových kovov Dominik Glod (do 75 kg) a Michal Girášek (do 80 kg), obaja skončili v stredu na nepopulárnom 4. mieste v "ľavačke." Bohatú medailovú kolekciu SR skompletizovala Andrea Kušnieriková 3. priečkou do 60 kg medzi juniorkami do 18 rokov v súťaži pravou rukou. 

"Rebeka dosiahla fantastický úspech. Celou súťažou dnes prešla bez problémov a vo všetkých zápasoch zvíťazila úplne suverénne. Martinkovičová pri svojom prvom vystúpení po prechode z kategórie ´osemnásťročných´ do ´dvadsaťjedenročných´ potvrdila, že je najväčším talentom slovenského pretláčania," uviedol prezident Slovenskej asociácie pretláčania rukou Marian Čapla. 

V piatok pokračuje a v sobotu vyvrcholí kontinentálny šampionát "pretláčačov" v Baku súťažami seniorov, aj so slovenským zastúpením.

Výrazný úspech dosiahlo slovenské pretláčanie aj na organizačnom poli. Európska armwrestlingová federácia (EAF) pridelila Slovensku na štvrtkovom kongrese v Baku právo usporiadať ME v roku 2017 v pretláčaní rukou.

Z hry o získanie európskeho šampionátu o rok skôr odstúpilo Gruzínsko, ME tak zorganizujú Rumuni. Kongres následne jednohlasne schválil aj slovenskú kandidatúru na ME 2017.

"Teraz nás čaká veľa práce. Či už organizačnej alebo tréningovej, aby sme 27. majstrovstvá Európy, ktoré budú zhodou okolností 20 rokov po ME v Poprade, zorganiovali na vysokej úrovni a získali na nich čo najviac medailí," konštatujú predstavitelia Slovenskej asociáce pretláčania rukou.

Zdroj: SITA, 22.5.2014