Grafická verzia

ZOH 2022 bez Slovenska, Krakov stiahol kandidatúru

27.5.2014

Poľské mesto Krakov oznámilo v pondelok 26.5.2014 odstúpenie od kandidatúry na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Informáciu potvrdila pre portál gazeta.pl hovorkyňa magistrátu Monika Chylaszeková.

Mesto stiahlo projekt krátko po tom, čo boli známe oficiálne výsledky nedeľňajšieho referenda. V ňom sa obyvatelia Krakova vyslovili jasne proti kandidatúre poľského mesta na usporiadanie ZOH 2022. S kandidatúrou nesúhlasili vyše dve tretiny zúčastnených voličov, presne 69,7 percenta. Volebná účasť na referende, ktoré prebiehalo súčasne s voľbami do Európskeho parlamentu, dosiahla 35,96 percenta. Keďže účasť bola cez 30 percent, výsledky referenda sú platné a záväzné pre orgány mesta, informoval server gazeta.pl.

"Musíme stiahnuť kandidatúru," oznámil na pondelňajšej tlačovej konferencii Majchrowski, ktorý bude čoskoro informovať o odstúpení aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). "S projektom sme začali v čase, keď mal v krajine veľkú podporu. Nechali sme si vypracovať štúdiu a zistili sme, že krakovskú kandidatúru podporuje 60 percent občanov, v celom Poľsku ešte viac. Potom sa však verejná mienka začala meniť. Po referende nám nezostáva nič iné, ako od kandidatúry odstúpiť. Podpora verejnosti je jednou zo základných podmienok, ktorú vyžaduje MOV," citoval starostu Krakova portál rmf24.pl.

Nesúhlasné stanovisko obyvateľov poľského mesta sa dalo predpokladať už na základe aprílového telefonického prieskumu agentúry IBRiS HomoHomini center, v ktorom s kandidatúrou nesúhlasilo 58 percent opýtaných.

"Referendum nedopadlo dobre. Čísla ukazujú, že občania Krakova v podstate povedali kandidatúre nie. Proti sa vyslovilo takmer 70 percent účastníkov, čo je pomerne veľa. V Krakove nečakali, že sa na referende zúčastní viac ako 30 percent obyvateľov, čo bol limit, aby sa výsledky stali platné a záväzné. Teraz sa zvažuje ďalší postup. Je teoreticky možné, že sa schválenie kandidatúry presunie do parlamentu, či sa rozhodnú pre takýto krok, sa rozhodne v blízkej dobe. Ale pochybujem, že sa vládne strany rozhodnú prebiť mienku občanov a ísť do toho. Nie je to ani celkom prijateľný postup pre MOV," konštatoval šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Podľa neho ZOH v Soči napriek tomu, že to boli pekné a mimoriadne dobre organizované hry, predsa len obrovskými nákladmi vystrašili 'normálnych' občanov kandidátskych miest a jedno po druhom odhlasujú kandidatúry: "Nórsky parlament odmietol tiež účasť Osla na kandidatúre a vyzerá to viac-menej jednoznačne, že ju tiež stiahne. Pokiaľ by mal tento proces pokračovať, mohol by ohroziť vôbec celú existenciu olympijských hier. MOV už pracuje na programe, ktorý by mal prijať určité konkrétne reformné opatrenia, aby k takému niečomu v budúcnosti nedošlo. Preraziť cez mienku obyvateľstva sa totiž nedá."

Krakov kandidoval na zimnú olympiádu v roku 2022 spolu so Zakopaným a slovenským strediskom Jasná, kde sa mali uskutočniť súťaže v alpskom lyžovaní. Po jeho odstúpení zostávajú v hre už iba Almaty, Peking, Ľvov a Oslo. Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodne 8.-9. júla v Lausanne, ktoré mestá postúpia do záverečnej fázy výberu. Dejisko olympiády pridelia 31. júla 2015 na zasadnutí MOV v Kuala Lumpur.

Zdroj: TASR, 26.5.2014