Grafická verzia

Slováci s miestenkami na Európske hry i OH mládeže

29.5.2014

Slovenskí reprezentanti v športovej gymnastike si síce na nedávnych majstrovstvách Európy v Sofii nevybojovali v nabitej konkurencii ani jednu finálovú účasť, ale určite nemusia zúfať. O to viac, že až trojica z nominovaných na kontinentálny šampionát žien a junioriek (14. - 18. 5.), resp. mužov a juniorov (21. - 25. 5.) v bulharskej metropole si svojimi výkonmi a rezultátmi vybojovala právo štartu na blížiace sa ďalšie významné podujatia.

"Začiatkom týždňa sme dostali oficiálne potvrdenú informáciu z Európskej gymnastickej únie (UEG), že Barbora Mokošová na základe jej dosiahnutých výsledkov získala miestenku na premiérové Európske hry, ktoré sa uskutočnia v termíne 12. - 28. júna 2015 v azerbajdžanskom Baku. Toto podujatie sa bude konať každé štyri roky," uviedli predstavitelia Slovenskej gymnastickej federácie (SGF). Sedemnásťročná zverenka trénerky Nadeždy Miklošovej a členka Slávie UK Bratislava, ktorej cieľom je štart na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro, dosiahla na ME v Sofii vo viacboji 19. najlepší bodový súčet (50,431 bodu), čo znamenalo istú účasť na Európskych hrách v Baku.

V hlavnom meste Azerbajdžanu na prvých Európskych hrách bude mať Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Okrem spomenutej Mokošovej sa kvalifikoval do Baku aj Slavomír Michňák. Dvadsaťjedenročný gymnasta Slávie UK Bratislava skončil na ME v Sofii vo viacboji na 14. mieste so súčtom 79,723 bodu. "Podľa našich prepočtov, ktoré sme si urobili už v Sofii, to Slavkovi stačí. Mimo súťaže družstiev a odtiaľ kvalifikovaných pretekárov bol Michňák ako jednotlivec medzi najlepšou dvanástkou gymnastov. V družstvách nám to pri neúčasti zraneného Sama Piaseckého v trojčlennom zložení v Sofii nevyšlo (okrem spomenutého Michňáka reprezentovali SR Martin Argaláš a Ivan Vargovský, pozn.), napriek tomu 27. miesto z 36 tímov nie je zlé," uviedol reprezentačný tréner mužov SR Martin Zvalo.

Slovensko bude mať zastúpenie v športovej gymnastike aj na augustových olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu. O túto skutočnosť sa na ME v Sofii postaral junior Igor Takáč, ktorý obsadil v kvalifikácii viacboja 43. miesto s výborným súčtom 76,690 bodu. "Na základe výsledkov pretekárov s ročníkmi narodenia 1997 a 1998, ktorí môžu štartovať na OH mládeže v Číne, obsadil Igor 18. miesto a prebojoval sa medzi devätnásť najlepších pretekárov z Európy. Zacvičil skvele, predviedol doteraz najlepší viacboj. Pôsobil veľmi vyrovnane, nedopustil sa výraznejšej chyby, presne vedel, čo chce dosiahnuť a išiel za tým," skonštatoval Martin Zvalo na adresu 17-ročného Takáča (nar. 27. mája 1997), ktorý je tiež členom Slávie UK Bratislava.

Zdroj: SITA, 28.5.2014