Grafická verzia

Súboje o desať titulov pokrstia kanál vo Viedni

30.5.2014

Pre slovenských vodných slalomárov sa začína medzinárodná sezóna 2014 a hneď na úvod ich čaká prvý vrchol. Na novom kanáli vo Viedni sa uskutočnia majstrovstvá Európy. Od piatka do nedele bude v rakúskej metropole bojovať dvanásť slovenských lodí o tituly šampiónov starého kontinentu.

Vlaňajšie ME v Krakove ovládli Francúzi, ich hymna zaznela v areáli Kolna celkovo štyrikrát. Slovensko si z Poľska odviezlo jednu zlatú (3xC1 muži) a jednú bronzovú medailu (Matej Beňuš v C1). Z hľadiska počtu pódiových umiestnení to bola pre slovenský vodný slalom najhoršia bilancia v histórii ME.

V pätnásťčlennom slovenskom tíme, ktorý sa predstaví vo Viedni, sú dvaja nováčikovia - kajakár Matúš Hujsa a kanoista Karol Rozmuš. Do družstva sa dostali osvedčené mená, o ďalšie pocty budú bojovať skúsení Michal Martikán, Elena Kaliská, Peter a Pavol Hochschornerovci, Alexander Slafkovský, Jana Dukátová či Peter a Ladislav Škantárovci. Práve od nich sa očakáva, že z dunajskej vody získajú cenné kovy. Slovensko obsadí všetky kategórie okrem C1 žien, keďže Katarína Macová má zdravotné problémy.

"Všetko bude záležať od stavby trate. Ak bude podľa našich predstáv, bude to fajn, inak sa budeme asi trápiť. Platí to však pre všetkých," povedal Pavol Hochschorner. V C2 budú trojnásobní olympijskí víťazi tuho bojovať s krajanmi Ladislavom a Petrom Škantárovcami, ktorí im už dlho stúpajú na päty. "Súperíme spolu už dlho, vieme, čo od seba môžeme čakať. Po vlaňajšku im máme čo vracať. Minulý rok je však už za nami. Je dobré, že im vyšiel, lebo keby sa tak nestalo, nebolo by to dobré pre slovenský vodný slalom," poznamenal Pavol Hochschorner.

Škantárovci na rozdiel od svojich súperov nemuseli absolvovať nominačné reprezentačné preteky, keďže vlani získali na svetovom šampionáte v Prahe medailu. "V príprave sme najazdili dosť, absolvovali sme aj pár pretekov. Nič sme nepodcenili. Tešíme sa na súťažnú atmosféru. Slováci patria v C2 medzi špičku, s Hochschornerovcami i s Kučerom a Bátikom to bude pekný súboj," povedal Ladislav Škantár.

Zaujímavý bude aj súboj v C1, v ktorom medzi favoritov patria Alexander Slafkovský a Michal Martikán. Prvému vyšla lepšie minulá sezóna, druhý je dvojnásobný olympijský víťaz a z majstrovstiev Európy má už pätnásť cenných kovov, z toho dvanásť zlatých (12 - 3 - 0). "Motiváciu na ďalší cenný kov si dokážem nájsť vždy, na tejto vode som ho ešte nezískal. Príprava bola dobrá, ale na tom figu záleží. Oveľa dôležitejšie budú výsledky," povedal Michal Martikán.

Dve nádeje má Slovensko aj v K1 žien. Elena Kaliská i Jana Dukátová sú skúsené harcovníčky, z majstrovstiev Európy majú množstvo cenných kovov. "V príprave sme všetky urobili maximum pre úspech. Na tomto novom kanáli sú náročnejšie pasáže s valcami či rýchlou vodou. Čakajú nás pekné preteky," povedala Elena Kaliská a Jana Dukátová doplnila: "Toto bude náš prvý medzinárodný štart. Uvidíme, kto teraz vyskočí. Silné však budú Nemky, Angličanky i domáce Rakúšanky."

Nový kanál vo Viedni má dĺžku 250 metrov, mnohým pripomína olympijský v Londýne. Na európskom šampionáte sa predstaví 231 vodných slalomárov z 27 krajín. Verbund-Water Arena je dostupná autom, ale aj verejnou dopravou. V piatok sú na programe od 9.00 h kvalifikačné boje, v sobotu sa o tituly pobijú v súťaži jednotlivcov i hliadkach muži v C1 a K1 a ženy v C1, v nedeľu vyvrcholí kontinentálny šampionát súbojmi kajakárok a deblkanoistov. Organizátori očakávajú, že do areálu príde 7000 divákov. Slovensko doteraz získalo na štrnástich ME 34 zlatých, 20 strieborných a 17 bronzových medailí, v jednotlivcoch je bilancia 20 - 13 - 10.

Nominácia SR na ME vo Viedni:
Muži:
K1: Martin Halčin, Ján Šajbidor, Matúš Hujsa
C1: Alexander Slafkovský, Karol Rozmuš, Michal Martikán
C2: Ladislav Škantár - Peter Škantár, Tomáš Kučera - Ján Bátik, Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner

Ženy:
K1: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová

Program ME vo Viedni:
Piatok 30. mája: kvalifikácie C1Ž, C1M, K1M (9.00), kvalifikácie K1Ž, C2 (15.00)
Sobota 31. mája: semifinále C1Ž, C1M, K1M (9.00), finále C1Ž, C1M, K1M (13.30), hliadky 3xC1Ž, 3xC1M, 3xK1M (16.20)
Nedeľa 1. júna: semifinále K1Ž, C2 (9.00), finále K1Ž, C2 (12.00), hliadky 3xK1Ž, 3xC2 (14.30)

Zdroj: SITA, 29.5.2014