Grafická verzia

Na ME v Belehrade kvarteto Slovákov

30.5.2014

V závere týždňa sa v Belehrade uskutočnia majstrovstvá Európy vo veslovaní (30. 5. - 1. 6. 2014). V srbskej metropole budú od piatka do nedele bojovať aj tri slovenské lode. Na prvom tohtoročnom seniorskom podujatí so slovenskou účasťou sa predstavia Lukáš Babač medzi "ťažkými" skifármi, bratské duo Matúš Vančo - Richard Vančo (všetci VK Sĺňava Piešťany) v dvojskife ľahkých váh a debutant Marek Režnák (VK Šintava) v skife ľahkých váh.

Babač bude na ME štartovať už siedmykrát, absentoval len pri obnovenej premiére kontinentálneho šampionátu v roku 2007. Doteraz získal dve medaily - striebro v roku 2008 v "ťažkom" skife a bronz v roku 2010 v skife ľahkých váh. Na predchádzajúcich dvoch kontinentálnych šampionátoch štartoval v dvojskife ĽV s Richardom Vančom. V roku 2012 obsadili v talianskom Varese 8. miesto, v španielskej Seville skončili 19.

ME 2014 sa uskutočnia na dráhe pri riečnom ostrove "Ada Ciganlija", ktorý ju oddeľuje od rieky Sáva. Jazero má dĺžku 3 km a šírku 250 metrov. Rozjazdy i opravné jazdy sú na programe v piatok, semifinálové jazdy v sobotu a finále v nedeľu. Na podujatí sa zúčastní rekordný počet vyše 650 veslárov z 36 krajín.

Tradíciu veslárskych šampionátov starého kontinentu obnovili v roku 2007 po 34 rokoch. Na ME 2007 v poľskej Poznani štartovali tri slovenské lode, pričom všetky sa prebojovali do B-finále. Najlepšie napokon skončili Peter Lejko s Ľubošom Podstupkom, ktorí v dvojskife mužov obsadili konečné 8. miesto. V roku 2008 bol v gréckom Maratóne jediným zástupcom SR Lukáš Babač, ktorý bol medzi "ťažkými" skifármi druhý. O rok neskôr na šampionáte v bieloruskom Breste mu patrila 4. priečka.

V roku 2010 v portugalskom Montemor-o-Velho skončil Babač tretí v skife ľahkých váh a Barbore Sagovej patrila v rovnakej disciplíne žien 9. pozícia. V roku 2011 v bulharskom Plovdive obsadili Richard Vančo - Stanislav Gajdošík v dvojskife ľahkých váh 10. miesto, Babač skončil medzi "ťažkými" skifármi ešte o stupienok nižšie (11.). Predvlani v talianskom Varese bolo duo Richard Vančo - Lukáš Babač ôsme v dvojskife ľahkých váh a debutant André Rédr v skife jedenásty a minulý rok figurovala posádka R. Vančo - Babač na 19. pozícii dvojskifu ĽV.

Zdroj: SITA, 28.5.2014