Volejbal-ME-kval.: Slováci zdolali Grécko 3:0 a piatykrát idú na ME

2.6.2014

Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili piatykrát v rade a ôsmy celkovo na majstrovstvá Európy. Priamu účasť si zabezpečili sobotňajším víťazstvom v treťom zápase na 2. kvalifikačnom turnaji v gréckom Rentise nad domácim výberom 3:0.

Zverencom trénera Flavia Gulinelliho pritom stačilo na prvenstvo v skupine a priamy postup na ME získať jediný set. To sa im podarilo už v úvodnom, ktorý vyhrali 25:22. Celkový triumf podčiarkli v ďalších dvoch setoch (21, 23).

Slováci sa zúčastnia už na svojich 8. majstrovstvách Európy. Prvýkrát sa medzi európskou elitou predstavili v roku 1997, nasledovali šampionáty v rokoch 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, na budúci rok sa európsky šampionát uskutoční v Bulharsku a v Taliansku. Doposiaľ najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na ME v Česku a v Rakúsku obsadili 5. miesto.

Slovensko - Grécko 3:0 (22, 21, 23)

Zostavy:

Slovensko: Masný, Bencz, Kohút, Paták, Červeň, Janušek, libero Kubš (Kostoláni, Zaťko)
Grécko: Tzourits, Petreas, Kokkinakis, Protopsaltis, Armenakis, Kournetas, libero Stefanou (Tzioumakas, Koumentakis)

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Sme veľmi spokojní a šťastní z toho, čo sme dokázali. Možno to nebol náš najlepší výkon, ale dôležitosť zápasu bola veľmi vysoká a som rád, že ho chalani zvládli. Prvý set bol trochu nervózny z oboch strán, ale v závere sme to ustáli a mohli sme sa upokojiť. Po druhom vyhratom sete sme dali šancu aj hráčom z lavičky a aj oni to zvládli perfektne. Vedeli sme, že nám stačí na postup vyhrať jeden set, ale na to sme sa vôbec nespoliehali. Pred zápasom sme si jasne povedali, že naším cieľom je vyhrať 3:0 a vrátiť Grékom prehru z Popradu. Myslím, že takto má vyzerať mentalita tímu, ktorý sa chce zlepšovať a hrať volejbal na vysokej úrovni. Aj preto som veľmi rád, že sme to dokázali."

Poradie kvalifikácie na ME: 1. Slovensko 15, 2. Estónsko 12, 3. Grécko 9, 4. Maďarsko 0

Zdroj: TASR, 31.5.2014