Grafická verzia

Na Okolo Slovenska o prémie i body do rebríčka UCI

3.6.2014

Úvodnou časovkou družstiev na 15,4 km sa v utorok v Stropkove začne 58. ročník najväčších cyklistických pretekov pod Tatrami Okolo Slovenska. Na pelotón s maximálne 138 cyklistami z 23 tímov čaká päť etáp s celkovou dĺžkou 745,9 km. Okrem Stropkova budú centrami 58. ročníka aj Liptovský Hrádok, Handlová, Levice a Bratislava.

"Pokračujeme v tradícii piatich etáp, čo vyhovuje kontinentálnym tímom. Väčšina etapových pretekov v Európe je od utorka do soboty, cyklisti majú možnosť presunu z miesta na miesto i dôkladnej regenerácie. O naše preteky bol veľký záujem, pokojne by mohlo byť na štarte aj 50 tímov, čo je však mimo našich možností," povedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky a generálny riaditeľ Okolo Slovenska Peter Privara.

Novinkou tohto ročníka je tímová časovka v Stropkove, doteraz sa táto disciplína na Okolo Slovenska nejazdila. "Je to divácky atraktívna etapa, aj keď organizačne náročná, keďže celá trať musí byť uzatvorená," uviedol Peter Privara. Do Stropkova sa Okolo Slovenska vracajú po roku, vlani v tomto meste štartovala 2. etapa a tá tiež ako tento rok viedla do Liptovského Hrádku.

Štart i cieľ druhej etapy síce zostali rovnaké, ale trasa sa zmenila. Na 200,6 km sú dve horské prémie. Na trati 3. etapy z Liptovského Hrádku do Handlovej (173,8 km) sú štyri klasifikované stúpania vrátane najvyššieho bodu 58. ročníka Čertovice. V poradí 4. etapa z Handlovej do Levíc nemá tiež jednoduchý profil a môže ešte zmeniť celkové výsledky. Piata totiž povedie po dunajských rovinách z Levíc do Bratislavy, kde preteky vyvrcholia 7. júna. Pri Eurovee sa očakáva šprintérsky súboj celého pelotónu.

"Snáď máme za sebou už všetky zásahy vyššej moci a na rozdiel od vlaňajška, keď program narušili povodne, prídeme do Bratislavy. Zmenili sme síce dojazd, prídeme k Eurovee, ale cieľ bude na ceste k mostu Apollo. Bude to bezpečnejší a férovejší dojazd ako pred dvoma rokmi," doplnil Peter Privara.
Organizátori pokračujú v trende, že na štart pozývajú maximálne dva tímy z jednej krajiny. Tento rok prídu na Slovensko aj štyri farmárske družstvá ProTour tímov - Etixx (farma Omega Pharma-Quick Step), Lotto Belisol U23, Astana a Itera - Kaťuša.

Chýbať bude vlaňajší víťaz Petr Vakoč, ktorý už jazdí v pelotóne ProTour. Šancu dostane 25 Slovákov, ktorí sa predstavia v štyroch slovenských a jednom rakúskom tíme. Slovensko budú zastupovať Dukla Trenčín Trek, Epic Janom Greenway, CK Banská Bystrica a regionálny výber West Slovakia. V pelotóne sú viacerí cyklisti so skúsenosťami z ProTour pelotónu, medzi ktorými vyniká Nemec Patrik Sinkewitz.

Na Okolo Slovenska sa bude bojovať o finančné prémie vo výške viac ako 18-tisíc eur. Preteky sú v kategórii 2.2 a rozdelia na nich 201 bodov do rebríčka UCI. Organizátori majú rozpočet v rozpätí 160- až 200-tisíc eur, na preteky prispievajú aj etapové mestá. Na Okolo Slovenska 2014 sa bude bojovať o päť dresov. Žlté tričko je určené pre najlepšieho v celkovom poradí, víťaz bodovacej súťaže získa biely dres s modrými bodmi, prvý vo vrchárskej súťaži biely s červenými bodmi a najlepší jazdec do 23 rokov biely. Po vlaňajšej premiére dostane najlepší Slovák bielo-modro-červený dres.

Pred záverečnou etapou sa 7. júna uskutoční premiérový ročník podujatia Energia na kolesách - Okolo Slovenska pre všetkých, čo je masové podujatie pre cyklistov každého veku na trase z Gabčíkova do Bratislavy. Posledných 52 km z Gabčíkova do Bratislavy k novému Slovenskému národnému divadlu môže absolvovať každý záujemca.

Program 58. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska:
Utorok 3. júna - 1. etapa: Stropkov - Stropkov (tímová časovka na 15,4 km, štart 16.00)
Streda 4. júna - 2. etapa: Stropkov - Liptovský Hrádok (200,6 km, štart 12.00 h, cieľ cca. 16.34 - 17.01)
Štvrtok 5. júna - 3. etapa: Liptovský Hrádok - Handlová (173,8 km, štart 12.30 h, cieľ cca. 16.27 - 16.51)
Piatok 6. júna - 4. etapa: Handlová - Levice (177,5 km, štart 12.30 h, cieľ cca. 16.32 - 16.56)
Sobota 7. júna - 5. etapa: Levice - Bratislava (178,6 km, štart 9.30 h, cieľ cca. 13.34 - 13.58)

Zoznam tímov na štarte 58. ročníka MCP Okolo Slovenska:
Etixx (ČR), Dukla Trenčín Trek, Epic Janom Greenway, CK Banská Bystrica, West Slovakia (všetky SR), Adria Mobil (Slovin.), Meridiana Kamen (Chor.), Kvid - Wilier (Tal.), Lotto Belisol U23 (Belg.), Rietumu - Delfin (Lot.), Metec - TKH (Hol.), Itera - Kaťuša (Rus.), CT Astana (Kaz.), Amplatz - BMC (Rak.), Gourmetfein Simplon Wels (Rak.), Bauknecht - Author (ČR), Designa Kokken - Knudsgaard (Dán.), Froy - Bianchi (Nór.), CCN (Brunej), BDC Marcpol (Poľ.), Synergy Baku (Azerb.), Kolss (Ukr.), Utensilnord (Maď.)

Zdroj: SITA, 2.6.2014