Grafická verzia

Žreb Fed Cupu: Slovenky nastúpia v Holandsku

5.6.2014

Slovenské tenistky sa v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 7.-8. februára 2015 predstavia v Holandsku. Rozhodol o tom stredajší žreb v Múzeu Francúzskej tenisovej federácie v Paríži - dejisku grandslamového turnaja Roland Garros. Slovensko figurovalo medzi nasadenými tímami a okrem Holanďaniek ešte mohlo naraziť na USA, Rumunsko alebo Švédsko.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka v apríli vypadli zo svetovej skupiny, keď v baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali s Kanadou 1:3. V Quebecu nastúpili bez troch rebríčkovo najvyššie postavených hráčok Dominiky Cibulkovej, Daniely Hantuchovej a Magdalény Rybárikovej. O zotrvaní Liptáka na fedcupovej lavičke sa rozhodne 20. júna na výkonnom výbore STZ.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška vyslovil so žrebom spokojnosť. "Veľmi som si želal, aby sme hrali doma, na druhej strane Holandsko je určite prijateľnejším súperom ako USA alebo Rumunsko. Ak budú všetky dievčatá v dobrej forme, máme veľkú šancu zvíťaziť a postúpiť do baráže o svetovú skupinu. Očakávam búrlivé prostredie, ktoré poznáme zo zápasov Davisovho pohára. Holandskou jednotkou je teraz Kiki Bertensová, ktorá sa prezentovala vo veľmi dobrom svetle na Roland Garros. Osobne som v Paríži sledoval jej zápas 1. kola a hrala naozaj dobre. Máme však vyrovnanejší tím ako Holanďanky," povedal po žrebe Igor Moška.

Výsledok žrebu privítala aj Jana Čepelová, ktorá bola v apríli v zápase s Kanadou prvýkrát v úlohe slovenskej jednotky. "Myslím si, že je to prijateľný los. Hlavné je, že sa to bude hrať v Európe a nemusíme cestovať na iný kontinent." Pred žrebom si uctili pamiatku bývalej britskej tenistky Eleny Baltachovej, ktorá v apríli zomrela vo veku 30 rokov na rakovinu pečene. V prítomnosti britskej fedcupovej kapitánky Judy Murrayovej jej udelili celoživotnú cenu Heart Award.

Výsledok stredajšeho žrebu:

Holandsko - Slovensko
Rumunsko - Španielsko
Švédsko - Švajčiarsko
Argentína - USA

Pozn. Víťazi budú 18. - 19. apríla hrať v play-off o svetovú skupinu 2016, zdolaní v rovnakom termíne o II. svetovú skupinu 2016.

Najvyššie postavené Holanďanky vo svetovom rebríčku WTA k 26. máju:

Dvojhra: 144. Arantxa Rusová, 148. Kiki Bertensová, 192. Richel Hogenkampová, 203. Indy de Vroomeová, 209. Michaella Krajiceková, 253. Cindy Burgerová, 256. Lesley Kerkhoveová
Štvorhra: 60. Michaella Krajiceková, 144. Arantxa Rusová, 202. Kiki Bertensová, 212. Demi Schuursová

Zdroj: TASR, SITA, 4.6.2014