Grafická verzia

Slovenská premiéra v Portoriku, na úvod proti Španielom

6.6.2014

Slovenskí volejbalisti absolvujú v piatok premiéru v prestížnej Svetovej lige. V portorickom meste Carolina na prvom turnaji G-skupiny edície 2014 nastúpia o 23.00 h SELČ proti Španielom. V sobotu si rovnako o 23.00 h zmerajú sily s Číňanmi, v noci z nedele na pondelok o 2.00 h vyzvú domácu reprezentáciu.

Slovensko po prvý raz figuruje medzi volejbalovou elitou. Dvadsiaty piaty ročník súťaže reprezentačných tímov má nový formát a celkovo sa v ňom predstaví až 28 tímov, ktoré sú rozdelené do siedmich štvorčlenných skupín. Každá patrí do jedného z troch výkonnostných košov - v prvom sú tímy z A- a B-skupiny, v druhom figurujú mužstvá z C-, D- a E-skupiny, do tretieho patria reprezentačné výbery účinkujúce v F- a G-skupine. Slovensko je spoločne s Belgickom, Tuniskom, Tureckom a Mexikom jedným z piatich nováčikov Svetovej ligy.

Slováci odcestovali do Portorika v dobrej nálade, v sobotu si na kvalifikačnom turnaji v Grécku vybojovali postup na majstrovstvá Európy 2015. V kádri nastali dve zmeny - nahrávača Michala Masného nahradil Martin Repák a miesto blokára Emanuela Kohúta zaujal Michal Hruška. Víťaz ankety Volejbalista roka 2013 Kohút by sa mal k tímu pripojiť pred druhým turnajom G-skupiny, ktorý sa v termíne od 13. do 15. júna uskutoční v košickej Steel aréne.

Španieli si na rozdiel od Slovákov nevybojovali v rámci II. fázy kvalifikácie na kontinentálny šampionát priamy postup a o účasť na ME budú v máji 2015 bojovať s Holanďanmi. V Caroline si na úvod zmerajú sily so slovenskými reprezentantmi. "Turnaj v Portoriku je pre náš tím skvelá príležitosť rozvíjať sa a pokúsiť sa o návrat medzi svetovú elitu," cituje oficiálna internetová stránka Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) kapitána a nahrávača Španielov Guillerma Hernána. "Budeme čeliť tímom, ktoré hrajú na vysokej úrovni. Pokúsime sa ukázať náš progres za posledné obdobie," dodal Hernán.

Tím Portorika je zložený z hráčov z tamojšej najvyššej domácej súťaže. V širšom 22-člennom kádri pre Svetovú ligu figuruje trinásť volejbalistov Guaynabo Mets, ktorý na májových majstrovstvách sveta klubov obsadil siedme miesto. Medzi najvýraznejšie postavy výberu Portorika patrí 26-ročný smečiar Jackson Rivera, odborníkmi považovaný za jedného z najlepších skokanov medzi aktívnymi hráčmi (smečiarsky dosah 360 cm pri výške 186 cm). "Tvrdo sme pracovali a sme pripravení," citoval portál Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) trénera Portorika Davida Alemána. "Sme zjednotení ako tím a počas víkendu budeme bojovať. Verím, že štyri vyrovnané mužstvá odohrajú kvalitné zápasy. Sme pripravení čeliť Číne, so Španielskom sme sa v minulosti už stretli. Po prvý raz máme možnosť zmerať si sily so Slovákmi," dodal Alemán.

Číňania zložili tím rovnako ako Portoričania len z hráčov pôsobiacich v rodnej krajine. Vo svetovom rebríčku figurujú Ázijci na 18. priečke. Portoriku patrí 20. pozícia, Španielsko je 25., Slovensko je na 36. mieste.

Slovenskí zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho budú bojovať o postup na záverečný turnaj Final Four, ktorý sa uskutoční od 27. do 29. júna v tureckej Burse. Na Final Four budú účinkovať domáci reprezentanti, víťazi F- a G-skupiny a najlepší tím na druhom mieste. Víťaz Final Four bude mať možnosť v roku 2015 štartovať o 'poschodie' vyššie - v C-, D- alebo E-skupine.

Nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na prvý turnaj G-skupiny Svetovej ligy 2014 v Portoriku (Carolina, 6. - 8. júna 2014):

Nahrávači: Juraj Zaťko (Indykpol AZS Olsztyn/Poľ.), Martin Repák (Chaumont Volley-Ball 52/Fr.)

Smečiari: Matej Paták (Beauvais Oise/Fr.), Peter Janušek (Foinikas Syros/Gréc.), Tomáš Kriško (Spartak VKP Myjava), Martin Vlk (Bielsko-Biala/Poľ.)

Blokári: Michal Červeň (VK MIRAD PU Prešov), Michal Hruška (SK Posojilnica Aich/Dob/Rak.), Šimon Krajčovič (COP Trenčín)

Univerzáli: Milan Bencz (Itely Miláno/Tal.), Ľuboš Kostoláni (Fatra Zlín/ČR)

Libero: Matej Kubš (VK Prievidza)

Program prvého turnaja G-skupiny v Portoriku (časy sú SELČ):
Piatok 6. júna: Slovensko - Španielsko (23.00), Portoriko - Čína (2.00 už v sobotu)
Sobota 7. júna: Španielsko - Čína (23.00), Portoriko - Slovensko (2.00 už v nedeľu)
Nedeľa 8. júna: Čína - Slovensko (23.00), Portoriko - Španielsko (2.00 už v pondelok)

Zdroj: SITA, 5.6.2014