Grafická verzia

Slovenky čaká vrchol kvalifikácie, môžu sa zapísať do histórie

10.6.2014

Slovenské hádzanárky majú po dlhých devätnástich rokoch na dosah účasť na vrcholnom podujatí. Dva tohtotýždňové zápasy rozhodnú o tom, či si vybojujú postup na ME 2014. Na istotu miestenky na decembrový kontinentálny šampionát v Maďarsku a Chorvátsku potrebujú v dueloch s Francúzskom v Šali (v stredu 11. júna) a s Islandom v Reykjaviku (v nedeľu 15. júna) získať aspoň bod.  

Naposledy sa Slovenky predstavili na vrcholnom podujatí v roku 1995 na MS v Rakúsku a Maďarsku. "Tieto dievčatá sa môžu zapísať do histórie a urobíme všetko pre to, aby sa to podarilo," povedal v pondelok reprezentačný kouč Dušan Poloz, ktorý sa so svojimi zverenkami pripravuje na vyvrcholenie kvalifikácie od nedele v Šoporni. Predtým absolvovali hráčky dve štvordňové sústredenia - rekondičné s bohatým sprievodným programom v Liptovskom Jáne a herné v Modre s prípravným duelom vo Viedni, v ktorom podľahli Maďarsku vysoko 15:37.     

"Herná previerka s Maďarskom nám vôbec nevyšla, v nasledujúcich zápasoch to musí byť úplne o niečom inom. Preto teraz dievčatá pripravujeme tak, aby boli proti Francúzsku mentálne naladené na úspech. Čaká nás veľmi silný tím, s ktorým sa nedá vyhrávať pravidelne. Raz z dvadsiatich duelov ich ale zdolať môžeme a prečo nie práve v stredu v Šali. Práve v tomto zmysle družstvo chystáme a až od štvrtka budeme myslieť na nedeľňajšie stretnutie na Islande. Najlepšie by bolo, ak by ten posledný zápas už nič nemusel riešiť," želá si tréner Sloveniek, ktorý zaradil do predzápasového programu aj mentálny koučing a reprezentantky každý večer v rámci "večerníčka" sledujú motivačné videá. "Inak už iba ladíme hlavy a taktiku, hlavne sa bavíme o tom ako proti Francúzsku hrať a s akými myšlienkami v stredu na palubovku vybehneme," zdôraznil Poloz.     

Kapitánka Lucia Súkenníková priznala, že tréner nemal po debakli s Maďarskom najlepšiu náladu: "Trochu nám prehovoril do duše. Treba si ale z toho zápasu zobrať to dobré, zo zlého sa poučiť a hodiť to za hlavu. Dôležitý zápas nás totiž čaká až v stredu a na ten sa musíme pripraviť. Rozhodne nemyslíme na to, že nám stačí bod. Na tréningu i v hlavách to máme nastavené tak, že chceme a ideme ten zápas vyhrať a spravíme pre to všetko."     

Káder Sloveniek je takmer v plnej sile, chýbať ale bude pre zranenie kolena opora Marianna Rebičová. "Takú hráčku ťažko nahradiť, musíme jej úlohy rozložiť v tíme na viacero hráčok. Na jej spojkovom poste bude hrať Dubajová," vysvetlil Poloz. Ten môže v kvalifikácii počítať už aj s naturalizovanou Ukrajinkou Tetyanou Trehubovou, použiteľnou na spojke i krídle.

"V tíme ma prijali výborne. Mám tu aj spoluhráčky z michalovskej Iuventy, ďalšie hráčky poznám ako súperky. Keby som prišla do družstva, kde nikoho nepoznám a neovládam jazyk, tak by to bolo oveľa ťažšie. Teraz sa cítim super," povedala Trehubová, ktorá premiéru v slovenskom drese absolvovala práve v príprave s Maďarkami a bola najlepšou strelkyňou tímu. Dôležité zápasy ale prídu až teraz. "Mám také zmiešané pocity. Na jednej strane som šťastná, zvedavá a teším sa, na druhej strane cítim zodpovednosť a nechcem sklamať tých, ktorí mi s udelením slovenského občianstva a s tým, aby som mohla reprezentovať, tak pomohli."

Zdroj: TASR, 9. 6. 2014