Grafická verzia

Veľká pocta, Jozef Vengloš dostal najvyššie vyznamenanie FIFA

11.6.2014

V rámci slávnostného galavečera 64. kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) ocenili v utorok v Sao Paulo osobnosti zo všetkých kontinentov, ktoré sa pričinili o rozvoj futbalu na celom svete. Je cťou pre slovenský futbal, že medzi novými držiteľmi najvyššieho svetového futbalového vyznamenia FIFA "Order Of Merit" je aj Doc. PhDr. Jozef Vengloš Csc, informoval oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Jeden z najznámejších Slovákov vo futbalovom svete sa presadil ako hráč (Slovan Bratislava, olympijský výber Československa), ale predovšetkým ako celosvetovo uznávaný tréner. Pod jeho vedením sa reprezentácia Československa dvakrát kvalifikovala na MS (1982, 1990), pričom v roku 1990 sa dostala do štvrťfinále.

Na svojom konte má aj bronzovú medailu z MS 1980, a ako asistent Václava Ježka aj legendárne finálové víťazstvo na ME 1976, v ktorom Československo zdolalo Nemeckú spolkovú republiku po penaltovom rozstrele. Jozef Vengloš doviedol k titulu majstrov Európy aj reprezentáciu Československa do 23 rokov (1972).

S klubom ŠK Slovan Bratislava získal dva majstrovské tituly (1974, 1975) a k jedno víťazstvo v Československom pohári. Po rozdelení Československa sa stal prvým trénerom slovenskej reprezentácie a na reprezentačnej úrovni viedol aj tímy Austrálie, Malajzie a Ománu. Veľmi bohatá je aj jeho klubová trénerská kariéra (Sporting Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow a ďalšie). Jozef Vengloš sa v roku 1990 stal historicky prvým hlavným trénerom v najvyššej ligovej súťaži v Anglicku v klube Aston Villa.

Už niekoľko desiatok rokov je uznávaným trénerským expertom FIFA a UEFA, v rokoch 1995-2013 bol prezidentom AEFCA (Aliancie európskych futbalových trénerov), pričom ho zvolili za jej čestného prezidenta. Svojou prácou v orgánoch SFZ (mnoho rokov bol členom jeho výkonného výboru) sa zaslúžil o rozvoj futbalu na Slovensku a udelili mu najvyššie športové (čestný člen SFZ, čestný člen Slovenského olympijského výboru) i štátne vyznamenania. UEFA udelila Jozefovi Venglošovi v roku 2007 Diamantový rad za zásluhy.

Zo zdravotných dôvodov doc. Vengloš nemohol odcestovať do Brazílie a tak v jeho mene ocenenie z rúk prezidenta FIFA Josepha Blattera a prezidenta UEFA Michela Platiniho prevzal generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Zdroj: TASR, 11.6.2014