Grafická verzia

Slovenské hádzanárky postúpili na majstrovstvá Európy!

12.6.2014

Hádzanárske reprezentantky Slovenska si vybojovali účasť na majstrovstvách Európy 2014 v Chorvátsku a Maďarsku. Zverenkyne trénera Dušana Poloza remizovali v stredajšom stretnutí 5. kola 2. kvalifikačnej skupiny v Šali nad favorizovanými a istými postupujúcimi Francúzkami 24:24 (15:12), čím si definitívne zaistili miestenku na decembrový kontinentálny šampionát. Slovenkám patrí v tabuľke pred záverečným vystúpením v nedeľu 15. 6. v Reykjavíku proti Islanďankám (začiatok o 17.00 h SELČ) so ziskom 7 bodov 2. priečka, o ktorú už nemôžu prísť. To znamená, že po 19 rokoch si národný tím žien SR zahrá opäť na vrcholnom podujatí a po 20 rokoch bude znovu účastníkom ME.

Výsledky - kvalifikácia ME 2014 - ženy - 2. skupina - 5. kolo - streda:
ŠAĽA
Slovensko - Francúzsko 24:24 (15:12)
Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Gubiková, Súlovská - Czanik 1, Horňáková 3, Súkenníková 2, R. Bíziková, Blažeková, Dubajová 4, M. Školková 2, P. Beňušková 5/3, Rajnohová, Trehubová 3, S. Szarková 4, Michnová, Kertészová
Najviac gólov za Francúzsko: Zaadiová a Deroinová po 4, Pineauová 3
Pok. hody: 5/3 - 2/1, vylúčené: 1 - 2, rozhodovali: Jurinovič a Mrvica (obaja Chor.), 2000 divákov

Dušan Poloz (tréner SR): "Po záverečnom klaksóne som si sadol na lavičku a zavrel oči. V hlave mi prebehla celá moja trénerská kariéra a myslel som si, že sa rozplačem. Som veľmi šťastný za tieto dievčatá a celú slovenskú hádzanú. Je to neskutočný úspech, ktorý sa nám podaril. Uhrali sme remízu s jedným z najlepších tímov na svete."


Lucia Gubiková (brankárka SR): "Z postupu na ME mám veľkú radosť, zatiaľ si to poriadne neuvedomujem. V dnešnom súboji bolo dôležité nepoľaviť a som rada, že sme dosiahli tento výsledok."

Dominika Horňáková (pivotka SR): "Postup na šampionát je pre mňa obrovská česť a veľmi sa teším. Bol to ťažký zápas, ale veľmi dobre sme sa naň pripravili. Každý jeden signál súperiek sme si rozobrali od úvodu až do konca. Bojovali sme o každú loptu, publikum nás hnalo dopredu a aj to nám pomohlo. Škoda niekoľkých šancí, ktoré som nepremenila, mám sa ešte v čom zlepšovať. Dôležité je, že sme postúpili na ME."

Katarína Dubajová (spojka SR): „Keď toľko rokov čakáte na postup, ani neviem nájsť tie správne slová, ale ja som verila, že to raz musí prísť. Aj keď Francúzky otočil skóre na svoju stranu, ja osobne som bola pokojná, lebo som mala pocit od prvej, že dnes nemôžeme tento zápas prehrať.“

Simona Szarková (spojka SR): „Posledných desať minúť som sa len modlila, nech to dopadne dobre a získame aspoň ten bod, lebo do zápasu sme išli s cieľom vybojovať si postup. Myslím si, že veľmi dôležitú úlohu zohrala mentálna príprava. Koncentrácia a namotivovanie od úvodu nám pomohlo.“

Tetyana Trehubová (spojka a krídelníčka SR): „Pocity? Šťastie a veľká radosť. Myslím si, že všetci v šalianskej hale dali do toho kus srdca, aby sme dosiahli vytúžený postup. Diváci nám utvorili neskutočnú atmosféru.

Martina Školková (spojka SR): „Som nesmierne rada, že toto družstvo dokázalo, že máme srdcia pre hádzanú a vieme ju hrať. Dnes sa mi hralo skvele, snažila som sa, dala som do toho všetko, čo bolo vo mne. Na takýto zápas v reprezentácii som čakala, potrebovala som ho už ako soľ a som šťastná, že sme to dotiahli do úspešného konca. Splnil sa nám sen.

Ďalší výsledok 5. kola:

Karjaa:

Fínsko - Island 20:29  (6:18)

Tabuľka 2. skupiny:
1. Francúzsko  5  4 1 0  127:95   9*
2. SLOVENSKO   5  3 1 1  126:109  7*
3. Island      5  2 0 3   121:108 4
4. Fínsko      5  0 0 5   93:155  0
* - istý postup na ME 2014

Záverečné 6. kolo - nedeľa 15. júna:

Reykjavík: Island - SLOVENSKO
Mouilleron Le Captif: Francúzsko - Fínsko

Zdroj: SITA, 11.6.2014