Grafická verzia

Historický úspech slovenských volejbalistov, zahrajú si Final Four

16.6.2014

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom piatom vystúpení v rámci druhého turnaja G-skupiny Svetovej ligy nad Čínou 3:0 a spoločne so svojím súperom postúpili na záverečný turnaj Final Four v tureckej Burse. V záverečnom vystúpení síce prehrali so Španielskom v päťsetovej dráme 2:3, ale s jedenástimi bodmi definitívne obsadili druhú pozíciu, ktorá im zaručuje postup do Final Four.

Okrem Číny a Slovenska budú účastníkmi Final Four aj domáce Turecko (ako usporiadateľ záverečného turnaja) a líder F-skupiny, reprezentácia Kuby. Víťaz záverečného turnaja získa právo štartu v roku 2015 v C, D alebo E-skupine.

Sobota:

Čína - SLOVENSKO 0:3 (-20, -23, -20)
Hrací čas: 76 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.) a Robb (Kan.), 2580 divákov

Zostavy
Čína: Pien, Čang, Čung, Keng, Kchou, Li, libero Čchu (Ťiao)
Slovensko: Zaťko, Kostoláni, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Bencz, Repák, Vlk)

Flavio Gulinelli (tréner SR): "Bol to omnoho lepší výkon ako vo včerajšom zápase s Portorikom. Súpera sme prevýšili vo všetkých činnostiach a teší ma, že sme dokázali postúpiť aj s týmto mladým tímom na Final Four. Tento výkon chceme potvrdiť aj v zápase so Španielskom."

Emanuel Kohút (kapitán SR): "Neočakával som, že to pôjde až tak ľahko. Je pravdou, že Číňania majú asi problém s časovým posunom, nám sa však podarilo vyhrať 3:0, čo je dobré pre našu psychiku, vrátili sme im prehru a získali sme tri dôležité body."

Juraj Zaťko (nahrávač SR): "Čakali sme, že Čína bude hrať trošku lepšie, už prvý zápas v Portoriku naznačil, že Čína je lídrom našej skupiny, ale nie suverénnym. Zápasy neboli z ich strany jednoznačné a dnes sa nám podarilo uhrať všetky koncovky."

Peter Janušek (smečiar SR): "Sme radi, že nám to takto vyšlo. Dva hracie a dve víťazstvá. Pred vstupom do Svetovej ligy sme si nekládli vysoké ciele a nepociťovali sme žiadne tlaky. Cieľom bol postup na ME a SL bolo niečo navyše a uhrali sme pekné výsledky."

Nedeľa:

Španielsko - SLOVENSKO 3:2 (-27, 21, -22, 17, 10)
Hrací čas: 132 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Robb (Kan.), 2700 divákov

Zostavy
Španielsko: Trinidad, Fernandez, González, Osorio, Fornes, Ruiz, libero Sevillano (Hernán, Rocamora, Vigil)
Slovensko: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kriško, Kostoláni, Repák, Vlk)

Marek Kardoš (asistent trénera SR): "Nehrali sme dobre, nedá sa spoliehať iba na chybu súpera. Záver sme absolútne nezvládli, pravdepodobne nám odišli sily a koncetrácia. To bolo príčinou, že v vo štvrtom i piatom sete nám v úvode súper ušiel na vyšší bodový rozdiel a to sa už ťažko doťahuje."

Emanuel Kohút (kapitán SR): "Po treťom sete nám došli sily. Bol to náročný víkend, odohrať tri zápasy na vysokej úrovni v týchto horúčavách je dosť náročné. Vedeli sme, že sme postúpili, možno to bolo i v hlavách a v tom štvrtom sete napriek snahe sme už nenašli dostatok síl."

Matej Paták (smečiar SR): "Španieli odohrali dobrý turnaj a v každom zápase hrali tajbrejk. My sme boli unavení, predsa hráme už niekoľko týždňov po sebe a pravdepodobne sa to dnes prejavilo. Nebol to okulahodiaci volejbal, no postupom sme splnili cieľ a uvidíme, čo sa udeje v Turecku."

Zdroj: TASR, 14.6.2014, 15.6.2014