Grafická verzia

Kladivári Hrašnová a Lomnický na Zlatej tretre štvrtí

17.6.2014

Slovenská reprezentantka Martina Hrašnová obsadila 4. miesto v súťaži kladivárok na mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Hrašnová dosiahla v tretej sérii svoje sezónne maximum 74,39 m a až v piatich zo šiestich pokusov odhodila kladivo za 70 m. Ten šiesty prešliapla.

Zverenkyňa Jozefa Páričku Hrašnová prekonala svoj výkon spred deviatich dní z Banskej Bystrice o 1,26 m a potvrdila stúpajúcu formu pred vrcholom sezóny, augustovými majstrovstvami Európy v Zürichu. Víťazstvo si v pondelok z Ostravy odniesla Nemka Betty Heidlerová, ktorá výkonom 78,00 m utvorila svetový výkon roka. Za vlastným rekordom mítingu spred dvoch rokov zaostala o 7 cm. Hrašnovú delilo v ostravskom kruhu od tretieho miesta Nemky Kathrin Klaasovej iba 22 cm. V súťaži sa predstavilo deväť kladivárok."Zlepšujem sa, cítim stúpajúcu formu. Minulý týždeň v Moskve mi to tiež lietalo ďaleko, ale mala som veľa neplatných pokusov. Teraz šťastena stála na mojej strane," povedala Hrašnová po súťaži. Slovenská rekordérka v hode kladivom Hrašnová je zároveň vicemajsterka Európy z Helsínk 2012 a bronzová z MS 2009 v Berlíne.

Slovenský reprezentant Marcel Lomnický (26) obsadil 4. miesto v pondelkovej súťaži kladivárov, ktorá sa koná tradične v predvečer atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Lomnický výkonom 77,91 m z piatej série zaostal len o 49 cm za svojím sezónnym maximom spred 9 dní z poľského Štetína a 82 cm za osobným rekordom z vlaňajšej Svetovej univerziády v ruskej Kazani.

Kladivár AC Stavbár Nitra Lomnický skončil na Zlatej tretre štvrtý aj pred rokom, ale vtedy o jeden a pol metra slabším výkonom. Víťazstvo z vlaňajška si v Ostrave zopakoval Maďar Krisztián Pars. Úradujúci olympijský šampión z Londýna skvelým výkonom 81,57 m z druhej série utvoril svetový výkon roka. Sám seba prehodil o 26 cm. Na severe Moravy sa predstavilo 8 kladivárov.

"V dobrých podmienkach som čakal možno aj osobný rekord, ale ani jeden hod sa mi nepodarilo trafiť podľa predstáv. Moje pokusy sa blížia k 78 m. Už mi chýba len trochu šťastia, aby som to ešte o kúsok posunul," hodnotil svoj výkon Lomnický.

Výsledky:
kladivo - ženy: 1. Betty Heidlerová (Nem.) 78,00 m - svetový výkon roka, 2. Anita Wlodarczyková (Poľ.) 76,41, 3. Kathrin Klaasová (Nem.) 74,61, 4. Martina Hrašnová (SR) 74,39.
Kladivo - muži: 1. Krisztián Pars (Maď.) 81,57 m - svetový výkon roka, 2. Dilšod Nazarov (Tadž.) 80,62, 3. Pawel Fajdek (Poľ.) 79,65, 4. Marcel Lomnický (SR) 77,91.

Zdroj: SITA, 16.6.2014