Grafická verzia

Slovenské basketbalistky zdolali Poľsko a spečatili postup na ME

26.6.2014

Slovenské basketbalistky zvíťazili v záverečnom šiestom kvalifikačnom vystúpení o postup na ME 2015 v košickej Infiniti aréne nad Poľskom 71:55 a definitívne si zabezpečili účasť na kontinentálnom šampionáte, svoju jubilejnú desiatu.

Poľkám odplatili jedinú prehru z Wladyslawowa a s jedenástimi bodmi sa stali víťazkami kvalifikačnej A-skupiny o skóre práve pred svojím stredajším súperom, ktorý si zabezpečil postup už v predchádzajúcom zápase so Slovinskom.

SLOVENSKO - Poľsko 71:55 (38:25)
Zostava a body SR: Jurčenková 19, Žirková 12, Hruščáková 10, Toliverová 9 Tetemondová 6 (Kmeťová 7, Bálintová a Kiššová po 4, Krč-Turbová 0, Baburová 0, Felixová 0) - najviac bodov Poľska: Zietarová a Kocová po 10, Pawlaková 9
Trestné hody: 18/14-18/13, fauly: 23:22, trojky 4:4, rozhodovali: Fritz (Nem.), Bayot (Bel.), Suslov (Est.), 1400 divákov

Maroš Kováčik (tréner SR): "Potvrdilo sa, že ak začnete v domácom prostredí dobre, nepustíte súpera do rýchlych akcií a ovládate tempo hry, tak je to skvelé. Dovolím si tvrdiť, že úvod rozhodol o celom zápase i keď v danom momente sme si to nemysleli."

Zuzana Žirková (kapitánka SR): "Myslím si, že dnes sme si zaslúžili zvíťaziť, pretože sme predviedli výkon, ktorý bol od úvodu na našej strane a nepoľavili sme celý zápas. Víťazstvo aj prvá priečka v skupine sú teda na správnej strane."

Anna Jurčenková (pivotka SR a najlepšia strelkyňa duelu): "Veľmi dobrý vstup do zápasu nás nakopol. Verili sme si, že v domácom prostredí bude hrať lepšie, pretože u nich sme hrali zle. Na súpera sme sa pripravili zodpovedne a som veľmi rada, že nám to vyšlo."

Na júnových ME 2015 v Maďarsku a Rumunsku sa predstaví dvadsať krajín, deväť z nich malo istú účasť zabezpečenú už pred II. fázou kvalifikácie. Okrem Maďarska a Rumunska (usporiadateľské krajiny) aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko, ktoré si postup vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku.

O zvyšných jedenásť miesteniek bojovalo dvadsaťdva krajín. Postup na ME si zabezpečili šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou. Okrem Slovenska a Poľska si zabezpečili účasť na šampionáte i Chorvátsko, Lotyšsko, Švédsko, Rusko, Ukrajina, Litva, V. Británia, Čierna Hora a Taliansko

Zdroj: TASR, 25.6.2014