Grafická verzia

Organizátori I. Európskych hier v Baku pripravujú veľkorysú premiéru podujatia, Slovensko už má 12 istých účastníkov

27.6.2014

Na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) sa v stredu 18. júna uskutočnilo vôbec prvé zasadnutie štábu SOV pre I. Európske hry v azerbajdžanskom Baku. Nové multišportové podujatie bude v 9 športoch súčasťou kvalifikačného procesu na Hry XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016, pričom víťazi súťaží v streľbe, stolnom tenise a v triatlone v Baku sa automaticky prebojujú do Ria.

Mnoho slovenských športovcov, ktorí budú štartovať v Baku, by sa malo prebojovať aj na OH 2016. Z tohto dôvodu na rokovanie v štábe SOV pre EH 2015 hneď nadviazalo zasadnutie štábu SOV pre OH v Riu de Janeiro.

Premiérové Európske hry v Baku sa uskutočnia od 12. do 28. júna 2015. Minulý týždeň sa v ich dejisku konal seminár šéfov misií národných olympijských výborov. SOV na ňom zastupovali viceprezident SOV pre letné športy, vedúci štábu SOV pre EH 2015 a designovaný vedúci výpravy Ľubor Halanda, i športový riaditeľ SOV Roman Buček. Obaja poskytli na zasadnutí štábu obsiahle informácie.

Zástupcovia SOV, ktorí minulý týždeň navštívili Baku, sa zhodli, že v dvojmiliónovej azerbajdžanskej metropole pripravujú prvú edíciu nového podujatia veľkoryso a na vysokej úrovni. Svedčí o tom aj fakt, že na čele organizačného výboru je prvá dáma krajiny Mehriban Alijevová a že funkciu výkonného riaditeľa podujatia zastáva minister mládeže a športu Azad Rahimov. Konkrétne prípravy však zabezpečujú predovšetkým experti zo zahraničia.

„Organizátori angažovali skúsený tím, ktorý pripravoval OH 2012 v Londýne. Na prípravu mali v Baku od pridelenia podujatia v decembri 2012 len dvaapol roka, ale už rok pred EH nám prezentovali pokročilý stav príprav. Videli sme špičkové športoviská a impozantnú dedinu s 13 výškovými budovami, v ktorých je 1042 apartmánov s viac než sedemtisíc lôžkami. Členovia výprav v nej nájdu ešte väčší komfort, než sme doteraz videli na olympijských hrách. Napríklad izby sú takmer dvakrát väčšie ako na OH v Londýne,“ informoval Ľubor Halanda a dodal:Počas našej návštevy sa v Baku konali majstrovstvá Európy v modernej gymnastike a ich účastníčky už dedinu obývali.“ Viac o dedine prezradia fotografie šéífka oddelenia rozvoja olympizmu SOV Ivany Motolíkovej, ktorá pôsobila na ME ako rozhodkyňa.

Roman Buček doplnil, že účastníci budú mať možnosť tréningu na športoviskách 2 – 4 dni pred súťažami a po súťažiach v jednotlivých športoch sa predpokladá rýchly odchod domov, aby sa účastníci stihli v dejisku prestriedať. „Rotácia športovcov a členov ich sprievodu bude zrejme rozsiahlejšia ako na olympijských hrách,“ poznamenal.

Kvalifikačný proces sa v niektorých športoch už začal, Slovensko už má isté zastúpenie v zápasení (10 mužov – vzhľadom na to, že EH budú zároveň európskym šampionátom) a v športovej gymnastike (1 muž a 1 žena). Uzávierka tzv. long listu (širší okruh potenciálnych účastníkov) je stanovená na 12. marca a definitívna uzávierka prihlášok na 1. mája 2015. Predpokladá sa, že SOV by mal do Baku vyslať podstatne početnejšiu výpravu ako na posledné OH v Londýne.

V športovom programe EH v Baku firuruje 19 športov, z toho 16 olympijských a 3 neolympijské. Takmer 6500 športovcov bude v 29 odvetviach súťažiť spolu o 239 medailových kompletov. Z olympijských sa v Baku budú odohrajú súťaže v plaveckých športoch (bazénové, synchronizované, skoky do vody, vodné pólo - spolu 56 disciplín), gymnastike (športová, moderná, akrobatická, trampolíny, aerobik – spolu 36), streľbe (19), zápasení (18), džude (16), kanoistike (15 – len rýchlostné disciplíny), boxe (15), šerme (12), cyklistike (cestná, horská a BMX – 8), taekwonde (8), lukostreľbe (5), bedmintone (5), volejbale (4), stolnom tenise (4), triatlone (2), basketbale (verzia streetball – 2), futbale (plážová verzia – 1) a v atletike (len atypická súťaž miešaných družstiev – 1). Z neolympijských športov sa bude súťažiť v karate (12 disciplín), squashi a v sambe.

„Baku pripravilo kompaktný projekt podujatia. Európske hry sú rozložené do štyroch mestských zón, ktoré delia pomerne malé vzdialenosti. Mimo sa budú konať len súťaže v rýchlostnej kanoistike. V nej sa bude súťažiť na jazere v 300 km vzdialenom Mingačevire. Vodáci tam budú mať samostatnú dedinu a keďže ich prílety sú plánované na letisko v Gandži, 80 km od areálu, priamo do Baku sa ani nedostanú,“ informoval Roman Buček.

Európa bola doteraz posledný obývaný svetadiel, ktorý zatiaľ nemal svoje kontinentálne hry. To sa na budúci rok zmení. Cyklus podujatia bude štvorročný, vždy sa má konať rok pred olympijskými hrami. Ambícia iniciátora založenie Európskych hier - Európskych olympijských výborov (EOV), je docieliť, aby sa vo všetkých olympijských športoch EH stali kvalifikačným podujatím na OH. O usporiadanie EH 2019 už prejavili záujem dvaja uchádzači. O zimnej verzii podujatia sa zatiaľ neuvažuje.

Zdroj: www.olympic.sk, 19.6.2014