Grafická verzia

Peter Sagan získal štvrtý titul majstra SR

30.6.2014

Jazdec tímu Cannondale sa v nedeľu stal majstrom SR na spoločnom česko-slovenskom šampionáte v Slavkove pri Brne v kategórii elite a pripísal si tak už štvrtý triumf v sérii.

Víťaznú šnúru ťahá od roku 2011. Dvanásť okruhov v celkovej dĺžke 192 km zvládol v čase 4:50:36 h, so sekundovým odstupom na absolútneho víťaza podujatia a českého majstra Zdeňka Štybara.

"Boli to veľmi dobré preteky na náročnom okruhu. Vyzerá to tak, že mám optimálnu kondíciu a preto som nemal námietky proti náročným podmienkam a ani proti dažďu, ktorý sa spustil v závere. Bolo dobré, že v polovici pretekov sa dostal do úniku brat Juraj, tým pádom museli pracovať iné tímy. Rozhodujúci únik so Štybarom sme urobili v nájazde do posledného okruhu. V špurte som nechcel príliš riskovať, išlo mi hlavne o slovenský titul. V zákrutách sa dosť šmýkalo, preto som jazdil opatrnejšie, veď už v utorok odlietam do Anglicka na Tour de France. Veľmi sa mi pozdával výkon Petra Velitsa. Síce dlhší čas nepretekal, no zrejme si urobil dobrú prípravu vo vysokohorských podmienkach," uviedol v cieli Peter Sagan.

Vicemajstrovský titul patrí Petrovi Velitsovi a tretie miesto Martinovi Mahďarovi. V kategórii U23 sa z vavrínov teší Ľuboš Malovec z Dukly Trenčín.

V úvode pretekov videli diváci na čele pelotónu jedenástku pretekárov vo farbách Dukly Praha a všetky pokusy o únik sa skončili neúspechom. Dopredu sa postupne prebojovali slovenskí jazdci z tímov ProTour a Maroš Kováč s Matejom Jurčom z Dukly Trenčín Trek. Z pelotónu, ktorého tempo stále režírovala pražská Dukla, postupne odpadávali jednotlivci a skupinky. Po dvoch hodinách jazdy sa s podujatím postupne rozlúčila približne tridsiatka pretekárov.

V polovici pretekov úspešne atakovalo slovensko-české trio v zložení Juraj Sagan (Cannondale), Adam Sekanina (Favorit Brno) a Jan Kadúch (Bauknecht Author), ktoré malo na konci šiesteho kola už dvojminútový náskok. Vo ôsmom kole zavelili do útoku profesionáli a postupne začali likvidovať náskok trojice. Na čele sa mihli aj Petrovia Velits a Sagan. Na začiatku deviateho kola v prvom kopci únik skončil a čelo pelotónu prevzali jazdci z tímov Omega Pharma – Quick Step, Etixx a Jakub Novák s Petrom Velitsom z BMC.

Slnečné počasie pred koncom vystriedali dážď a búrka. Situácia sa postupne kryštalizovala a boj o cenné kovy sa zúžil na tridsiatku jazdcov v prvej skupine, v ktorej figurovali bratia Saganovci, Peter Velits, Michael Kolář, Jurčo, Patrik Tybor, Martin Mahďar, Marek Čanecký a jediný zástupca U23 Ľuboš Malovec z Dukly Trenčín. Tá sa postupne zúžila na osmičku so Saganom a Velitsom. Ich súboj o slovenský titul v kategórii Elite rozhodol napokon vo svoj prospech v nepriaznivých poveternostných podmienkach Sagan. Ten prišiel do cieľa s českým šampiónom Štybarom.

"Boli to náročné preteky. Na trati boli dve stúpania. Okruh bol dosť náročný a záver zásadne ovplyvnila prietrž mračien. Hore kopcom sa šmýkalo a človek musel byť opatrný. Viacerí letíme na Tour. Pocit z pretekov mám veľmi dobrý. Dvojica odišla v závere hore kopcom, ja som sa kĺzal každú zákrutu. Na záver to bolo nebezpečné a nemal som chuť riskovať," uviedol P. Velits.

Zdroj: TASR, 29. 6. 2014