Rýchlostná kanoistika-ME: Štvorkajak získal na 1000 m striebro, Vlček a Tarr získali bronzové medaily

14.7.2014

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na ME v nemeckom Brandenburgu bronz v K2 na 1000 m. o finále finišoval na druhom mieste so stratou 0,355 s za loďou Česka v zostave Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Ján Štěrba. Bronz putuje do Portugalsku. Pre mladú slovenskú káštvorku je to prvý cenný kov zo seniorského vrcholného podujatia.

Zverenci trénera Felixa Masára sa od začiatku pretekov usadili na medailových pozíciách. Vlaňajší majstri sveta i Európy v kategórii do 23 rokov boli po polovici trate druhí tesne za Maďarmi, na méte 750 m dokonca viedli.

V dramatickom finiši napokon nestačili na českú káštvorku, no zisk striebra na olympijskom kilometri pri premiére na seniorských ME je obrovským úspechom. Vlani na MS v Duisburgu skončil slovenský štvorkajak siedmy.

Zadák Demin, ktorý ja najmladším členom K4, mal zo zisku striebra veľkú radosť. "Je to pre náš všetkých veľmi prijemné prekvapenie, nečakali sme to. V rozjazde nám to išlo ťažko, no dobre sme naladili formu a dnes to bola z našej strany životná jazda. Je to naša prvá seniorská medaila, no pevne verím, že nie posledná. Dúfam, že budeme ďalej napredovať a zlepšovať sa. Už o mesiac nás čaká vrchol sezóny - MS v Moskve, kde chceme tiež dosiahnuť dobrý výsledok," povedal Viktor Demin.

"Háčik" Marek Krajčovič na margo finálovej jazdy uviedol. "Pred štartom sme si ani nič poriadne nepovedali. Išli sme na finále s tým, že chceme predviesť čo najlepšiu jazdu a to sa nám aj podarilo. Veľmi sa tešíme. Teraz nad tým rozmýšľam, že nám iba o kúsok uniklo zlato, ale prvá seniorská Európa a hneď striebro, to je super debut."

Spokojnosť netajil ani Gábor Jakubík. "Išlo sa nám výborne. Súperov som veľmi nevnímal. Od začiatku som išiel ako dostihový kôň a tlačil našu loď do cieľa."

V sobotu slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na ME v nemeckom Brandenburgu bronz v K2 na 1000 m.

Vo finále finišoval na treťom mieste za obhajcami titulu Nemcami Maxom Rendschmidtom s Marcusom Grossom a francúzskym tandemom Arnaud Hybois, Etienne Hubert.

Vlček s Tarrom mali výborný štart a po polovici trate boli druhí tesne za Francúzmi. Skvelým finišom sa na prvú priečku prepracovali favorizovaní Nemci, no Slováci držali vysoké tempo a udržali sa na medailovej pozícii.

Pre členov ŠKP Bratislava je zisk prvej spoločnej medaily v K2 z vrcholného podujatia náplasťou za neúspešne vystúpenie z vlaňajších MS v Duisburgu, kde im nevyšlo finále kilometra ani päťstovky.

Erik Vlček mal zo zisku bronzu obrovskú radosť. "Bola to z našej strany super jazda. Podmienky boli dnes veľmi náročné, stále sa menil vietor. Raz fúkal zozadu, potom zasa spredu. Mal som obavy, či trafím ideálne traťové tempo, lebo zadný vietor dokáže byť zradný. Zdá sa vám, že idete ľahko a zrazu vám začnú dochádzať sily. Bolo treba ísť rozumne. Výborne sme chytili štart a počas celej trate sme išli na medailových priečkach. V závere sme to ešte dokázali vyšpičkovať a vo finiši sme mali na dosah druhé miesto, Francúzi si však napokon udržali striebornú pozíciu. So ziskom bronzu sme však maximálne spokojní. Po dlhom čase sme získali medailu z vrcholného podujatia," povedal skúsený slovenský reprezentant.

Pre Vlčeka je medaila z Brandenburgu satisfakciou za MS 2013 v Duisburgu. "Vieme, že máme na to, aby sme bojovali o medaily. Stále sa motáme v špičke, no vždy nám chýbalo trochu šťastia. Verím, že teraz sme to konečne prelomili a toto je iba začiatok našej spoločnej etapy."

Zadák Juraj Tarr na margo finálovej jazdy uviedol. "Keď sme sa s Erikom boli rozjazdiť, povedali sme si, že taktika bude taká, aby nám súperi po štarte neušli. Vo vedľajšej dráhe boli rýchli Francúzi, ktorí v tomto roku vyhrali podujatie Svetového pohára v Szegede. Povedal som, že keď to pôjdeme silovo, po vetre a budeme sa držať súperov, tak v závere môže byť z toho medailová radosť. Vyšlo to skvelé a bronz je veľkou motiváciou do ďalšej práce. Mohlo z toho byť aj striebro, no nemôžeme mať zasa veľké oči, medaila je veľkým úspechom. Urobíme všetko pre to, aby sme to spolu dotiahli až do OH 2016 v Riu de Janeiro."

Tarr na tejto trati v K2 ešte nikdy nezískal medailu. Keď ju na kilometri vybojoval, vždy len ako člen štvorkajaka. Najbližšie k medailovým stupňom na ME na kilometrovej trati v K2 sa ocitol v roku 2006 a 2005. Vždy bol štvrtý, spoločne s Andrejom Wiebauerom. Vlček mal v K2 na 1000 m na ME doposiaľ jediný medailový zápis - v roku 2012 v Záhrebe získali spoločne s Petrom Gellem bronz.