Grafická verzia

Juniori chcú na ME zabojovať o postup zo skupiny

24.7.2014

V rakúskych mestách Linz a Traun sa vo štvrtok začnú majstrovstvá Európy hráčov do 20 rokov (24. 7. - 2. 8. 2014). Po štyroch rokoch budú na kontinentálnom šampionáte štartovať aj juniori Slovenska, ktorí postúpili z aprílového turnaja 2. kvalifikačnej skupiny v Prahe, kde ich predstihli len Dáni a za nimi skončili Poliaci a Česi.

Zverenci trénera Ivana Pompoša budú účinkovať v C-skupine s dejiskom v Linzi a ich súpermi v základnej fáze majstrovstiev budú postupne kadetskí európski šampióni spred dvoch rokov Nemci (štvrtok 24. 7. o 18.00 h), domáci Rakúšania (piatok 25. 7. o 20.00 h) a Bielorusi (nedeľa 27. 7. o 20.00 h).

"Nemecko radím k topfavoritom celého turnaja. My sa budeme snažiť predviesť našu hru aj proti vysokému favoritovi. S Rakúskom a Bieloruskom sa pri maximálnych výkonoch môžeme pobiť o 2. priečku v skupine, ktorá by znamenala účasť v prvej osmičke. Bude to náročné predovšetkým proti Rakúšanom, ktorí budú hrať v domácom prostredí. Nehovoríme o tom príliš nahlas, ideme tam s pokorou, ale chceli by sme dosiahnuť pekný výsledok," uviedol Pompoš pre agentúru SITA k cieľom družstva.

Slovenská výprava odcestovala do Rakúska v stredu ráno. Na záver prípravy odohrala dve medzištátne stretnutia proti izraelským rovesníkom (29:23 a 36:38), po ktorých sa vykryštalizoval konečný 16-členný káder. Pozície náhradníkov zostali Marekovi Korbelovi a Marekovi Hlinkovi. Z výberu, ktorý si vybojoval postup v kvalifikácii, chýba aj zranený Matej Mikita. Naopak, do družstva pribudli Marek Javorček, Filip Dujčak a Igor Vaňko.

"V pondelkovej generálke proti Izraelu sa chalani v podvedomí už akoby šetrili. Nechal som niektorých hráčov oddychovať, ale aj tak sme si mali spraviť takpovediac lepšiu chuť pred ME. Žiaľ, nevyšlo to. Na šampionát sa tešíme a veríme, že naši zverenci budú podávať svoje optimálne výkony," zaželal si kormidelník slovenskej dvadsiatky, ktorého pozvánku do národného tímu neprijal talentovaný Otto Kancel z Veszprému. "Ja tomuto kádru verím a až na Mikitu sa predstavíme s tým najlepším, čo máme k dispozícii," dodal Pompoš, ktorého asistentmi sú Branislav Trandžík a Maroš Kolpak.

Na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie štartovali Slováci v minulosti trikrát. Najlepšie obstáli v roku 2006, keď zhodou okolností tiež v Rakúsku obsadili konečné 6. miesto. V roku 2008 skončili v Rumunsku 15. a v roku 2010 v domácom prostredí v Bratislave boli 12.

Zloženie základných skupín na ME v hádzanej hráčov do 20 rokov v Rakúsku (24. 7. - 3. 8. 2014):
A-skupina (Traun): Španielsko, Francúzsko, Macedónsko, Nórsko
B-skupina (Traun): Dánsko, Švajčiarsko, Srbsko, Estónsko
C-skupina (Linz): Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Bielorusko
D-skupina (Linz): Švédsko, Slovinsko, Izrael, Maďarsko

Program C-skupiny:
štvrtok 24. 7.: Nemecko - Slovensko (18.00 h), Rakúsko - Bielorusko (20.00)
piatok 25. 7.: Bielorusko - Nemecko (18.00), Slovensko - Rakúsko (20.00)
nedeľa 27. 7.: Nemecko - Rakúsko (18.00), Slovensko - Bielorusko (20.00)

Nominácia hádzanárskej reprezentácie juniorov SR na ME 2014:
brankári: Matej Vernarský (Tatran Prešov), Michal Martin Konečný (HC Sporta Hlohovec), Marek Javorček (HK Topoľčany)
pivoti: Dominik Kalafut (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Marek Páleš, Filip Dujčak (obaja Tatran Prešov)
krídelníci: Šimon Michniewicz, Richard Wilga, Ľuboš Šárpataky (všetci Tatran Prešov), Igor Vaňko (HC Sporta Hlohovec)
spojky: Samuel Orlovský (TV Kirchzell/Nem.), Lukáš Urban, Juraj Urban, Miloš Šárpataky (všetci Tatran Prešov), Lukáš Majbík (HC Sporta Hlohovec), Branislav Cigáň (HK Topoľčany)

Zdroj: www.sport.aktuality.sk, 23.7.2014